O Angliku, który wszedł na wzgórze, a zszedł z góry

THE ENGLISHMAN WHO WENT UP A HILL BUT CA

Przybyli do Walii kartografowie mają za zadanie zmierzyć wysokość pewnej góry. Efekt ich pracy nie zadowala Walijczyków, którzy postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce.

O Angliku, który wszedł na wzgórze, a zszedł z góry - opis

Jest rok 1917. Trwa I wojna światowa. Do Walii przybywa dwóch angielskich kartografów, Reginald (Hugh Grant) i George (Ian McNeice), którzy otrzymali polecenie zmierzenia miejscowej góry i naniesienia jej na mapę. To wzgórze to wielka duma Walijczyków, którzy nie mogą pogodzić się z faktem, iż do miana góry brakuje mu 16 stóp. Postanawiają jakoś temu zaradzić i stąd ich jednomyślna decyzja o podwyższeniu wzgórza. Zanim jednak do tego dojdzie, muszą znaleźć sposób, by zatrzymać kartografów w wiosce i skłonić ich do powtórzenia pomiarów. Z pomocą spieszą im sędziwy pastor i urocza Betty (Tara Fitzgerald).

O Angliku, który wszedł na wzgórze, a zszedł z góry - obsada i twórcy

W rolach głównych występują: nagrodzony Złotym Globem Hugh Grant (Cztery wesela i pogrzeb, Notting Hill, Był sobie chłopiec, Dziennik Bridget Jones), Tara Fitzgerald (Syreny, Orkiestra, Ciemnoniebieski świat, serial Budząc zmarłych), Ian McNeice (Głosy, Czarna Dalia, Walkiria) oraz Colm Meaney (Con Air – lot skazańców, Jak Harry stał się drzewem, Królowie). Reżyserem i autorem scenariusza jest Walijczyk Christopher Monger. W swoim dorobku ma takie filmy jak Czekając na światło z Shirley MacLaine, Być kobietą, w którym zagrała Julie Walters, czy Chica de Rio. Za zdjęcia odpowiada, nominowany za nie do nagrody Złotej Żaby na Plus Camerimage, Vernon Layton (Zagniewani młodociani, Koszmar następnego lata). Obraz otrzymał Nagrodę Ekumenicznego Jury na MFF w Moskwie.

O Angliku, który wszedł na wzgórze, a zszedł z góry - gdzie obejrzeć?

Film dostępny w serwisie VOD player.pl.