Mój Nikifor

Poruszająca opowieść o ostatnich latach życia Nikifora Krynickiego, jednego z najwybitniejszych malarzy, którego od samego początku wykluczyło społeczeństwo.

Mój Nikifor - opis

Film jest historią ośmiu ostatnich lat życia Nikifora Krynickiego, którego doceniono dopiero pod koniec życia. W swoim rodzinnym mieście, Krynicy był uznawany za upośledzonego intelektualnie i obłąkanego. W 1960 roku Nikifor poznaje Mariana Włosińskiego - młodego malarza, który nie przepada za Krynickim. Z czasem przyzwyczaja się do niego, odkrywa jego geniusz i nieprawdopodobną wrażliwość na świat. Włosiński rzuca malarstwo i postanawia zająć się swoim mistrzem, który staje się jeszcze bardziej nieporadny.

Mój Nikifor - obsada i twórcy

W rolę Nikifora Krynickiego wcieliła się legenda polskiego kina, Krystyna Feldman, która za tę rolę została nagrodzona Złotym Lwem, Orłem oraz Złotą Kaczką. W obsadzie znaleźli się Roman Garncarczyk ("Szczęscie", "Atak paniki"), Marian Dziędziel ("Moje córki krowy", "Wesele") oraz Lucyna Malec ("Czas honoru", "Doręczyciel"). Reżyserią filmu zajął się Krzysztof Krauze, twórca filmów "Dług" oraz "Plac Zbawiciela". Film zdobył 19 nagród, w tym 5 Orłów oraz 3 Złote Lwy.

Mój Nikifor - gdzie oglądać?

Film jest dostępny online na platformie VOD player.pl