Kursk

W 2000 roku na Morzu Barentsa doszło do jednej z największych tragedii w historii marynarki wojennej. Po potężnej eksplozji zatopiony został gigantyczny rosyjski okręt podwodny. Film przypomina te dramatyczne wydarzenia, skupiając się na bardzo kontrowersyjnej akcji ratunkowej.

Kursk – opis

Ta historia wydarzyła się naprawdę. Okręt „Kursk” to duma rosyjskiej marynarki. Imponujące rozmiary łodzi podwodnej nie pomogły jednak ustrzec się przed tragedią. Po manewrach Floty Północnej, gdzie „Kursk” świecił najjaśniej, dochodzi do eksplozji, która zatapia statek. Kolos trafia na dno Morza Barentsa. W katastrofie ginie dziewięćdziesięciu pięciu żołnierzy. Przeżywa dwudziestu trzech marynarzy, którzy zostają uwięzieni w podwodnej pułapce. Rozpoczyna się akcja ratunkowa. Rosyjscy oficjele nie chcą jednak skorzystać z pomocy państw zachodnich. Samodzielnie próbują uratować zatopionych. Ta decyzja będzie kosztować życie wielu dzielnych marynarzy.

Kursk – obsada i twórcy

Film opisuje prawdziwe wydarzenia z 2000 roku. Obraz wyreżyserował Thomas Vinterberg („Polowanie”, „Festen”). W rolach głównych wystąpili: Matthias Schoenaerts („Czerwona jaskółka”, „Dziewczyna z portretu”), Léa Seydoux („Spectre”, „Życie Adeli”), Colin Firth („Jak zostać królem”, „Dziennik Bridget Jones”), Peter Simonischek („Toni Erdmann”, „Smaragdgrün”) oraz Max von Sydow („Egzorcysta”, „Wyspa tajemnic”).

Kursk – gdzie oglądać?

Film dostępny jest online w serwisie VOD player.pl.