Kamerdyner

Rozległe Kaszuby, piękne kostiumy i opowieść o miłości pomiędzy dwójką młodych ludzi należących do różnych światów. Wspaniały melodramat historyczny w reżyserii Filipa Bajona.

 

Kamerdyner – opis

Mateusz jest Kaszubem, który pracuje u pruskiej rodziny jako tytułowy kamerdyner. Marita to córka hrabiego, pracodawcy chłopaka. Parę łączy głębokie uczucie, jednak ze względu na odmienny status społeczny Mateusz i Marita nie mogą jawnie być ze sobą. Akcja filmu rozpoczyna się w 1900 roku i trwa aż do II Wojny Światowej. Przez ten burzliwy okres dwójka bohaterów miotana jest wichrami wydarzeń mającymi olbrzymi wpływ na historię Polski. Mateusz i Marita nie są  jedynymi bohaterami filmu. Na pierwszym planie znajdują się również Kaszuby – pełne pięknych plenerów, urokliwych miejsc oraz charakterystycznych postaci.

 

Kamerdyner – obsada i twórcy

„Kamerdyner” to kostiumowa superprodukcja Filipa Bajona („Panie Dulskie”), która zdobyła dwie statuetki Orłów w 2019 roku za scenografię i kostiumy oraz sześć nominacji, również w kategoriach aktorskich. W rolach głównych zobaczymy: Sebastiana Fabijańskiego („Pitbull. Niebezpieczne kobiety”), Mariannę Żydek („Panie Dulskie”), Annę Radwan („Wszystko, co kocham”), Adama Woronowicza („Baby są jakieś inne”), Borysa Szyca („Testosteron”) i Łukasza Simlata („Amok”). Niewątpliwą ozdobą filmu jest kreacja Janusza Gajosa („Czterej pancerni i pies”) wcielającego się w kaszubskiego patriotę Bazyla Miotkę, który zbudował symbol gospodarczego sukcesu Kaszub: Gdynię.

Kamerdyner – gdzie oglądać?

Cały film "Kamerdyner" dostępny online w serwisie VOD player.pl.