Dowód

PROOF (2005)

Catherine rezygnuje z nauki, by otoczyć opieką psychicznie chorego ojca – genialnego matematyka. Czy jego śmierć okaże się dla niej początkiem nowego życia?

„Dowód” – streszczenie

Catherine bez wahania rzuca studia, aby cały swój czas poświęcić ojcu, niegdyś genialnemu matematykowi, teraz schorowanemu starszemu człowiekowi, który zamknął się w świecie własnych urojeń i obsesji. Umiera tuż przed jej 27. urodzinami, pozostawiając córkę w rozpaczy. Z pomocą załamanej Catherine przychodzą starsza siostra Claire i były asystent jej ojca, Hal, który w zapiskach słynnego matematyka ma nadzieję odnaleźć wzór rewolucyjnego równania. Nieoczekiwanie Catherine ujawnia, że to ona jest autorką dowodu.

Czemu warto obejrzeć „Dowód”?

„Dowód” („Proof”) to dramat z 2005 roku. Opowiada o poświęceniu, geniuszu okupionym chorobą i miłości, która ma wiele odmian. Krytycy porównują obraz do filmu „Piękny umysł” Rona Howarda. Na MFF w Wenecji obraz został wyróżniony nominacją do Złotego Lwa.

„Dowód” – obsada

Reżyserem filmu jest twórca oscarowego „Zakochanego Szekspira” John Madden. Scenariusz powstał na podstawie nagrodzonego Pulitzerem dramatu Davida Auburna pod tym samym tytułem. W rolach głównych występują: nominowana za swoją kreację do Złotego Globu Gwyneth Paltrow, zdobywca Oscara Anthony Hopkins oraz nominowany do Nagrody Akademii Jake Gyllenhaal.

„Dowód” – gdzie obejrzeć?

Cały film jest dostępny online w serwisie VOD player.