Konopielka
TVN

KonopielkaKonopielka

Żródło: © Studio Filmowe ZEBRA, fotosy: Tomasz Wesołowski
Konopielka

Adaptacja znanej i cenionej powieści Edwarda Redlińskiego. Jej autor – Witold Leszczyński zasłynął przejmującym filmem pt. „Żywot Mateusza”, ukazującym dramat człowieka podświadomie zmierzającego do samozagłady. W opinii wielu krytyków „Konopielka” jest filmem, który dorównuje klasą „Żywotowi...”. Podobnie jak poprzednie dzieło reżysera przenosi widza w pejzaże odludnej wsi, lecz czyni to w nieco odmiennej tonacji emocjonalnej. Dużo więcej tu komizmu (głównie słownego), pojawia się też satyra na postęp, a z drugiej strony na fanatyczne i pełne przesądów zacofanie. Humorystyczne walory filmu ustępują jednak często pola poważniejszej refleksji nad wymuszanym przez rozwój cywilizacji zrywaniem więzi człowieka z przyrodą, odrzucaniem tradycji, w której przecież nie wszystko jest złe i pozbawione znaczenia. Jak mówił autor powieści i scenariusza – Edward Redliński – „Konopielka to rzecz o przeszłości, o „kulturze statycznej”, życiu tradycyjnym, a nie o tym, skąd przyszliśmy, co w nas jeszcze w środku, co przezwyciężyliśmy...”.

O powodzeniu filmu Leszczyńskiego zadecydowało przede wszystkim znakomite aktorstwo, zwłaszcza Anny Seniuk jako Handzi i Krzysztofa Majchrzaka w kluczowej roli Kaziuka. Ekranową „Konopielkę” docenili jurorzy Festiwali w Gdańsku oraz Vevey i Havgesund, przyznając jej główne nagrody.

Akcja filmu toczy się w zapadłej wsi Taplary, gdzieś na Białostocczyźnie. Młody chłop – Kaziuk – wyjeżdża rankiem do lasu po chrust na opał. Po powrocie zastaje w chałupie istną rewolucję – jego oczom ukazują się bowiem: przedwcześnie ocielona (co wskazuje na siły nieczyste) krowa, wędrowny dziad, nauczycielka i prelegent z miasta, który w dodatku wytyka jego rodzinie brak higieny, zabobonność i zacofanie. Nawołuje też do organizowania szkoły i budowy linii elektrycznej. Kaziuk niewiele z tego rozumie, ale pozostaje pod wrażeniem. Zwłaszcza apetycznej nauczycielki, która w nocy śni mu się w stroju Ewy. Ku zdziwieniu chłopa sen materializuje się nazajutrz, gdy przybyszka zostaje jego lokatorką. Od tej pory w spokojnej chałupie Kaziuków nic już nie będzie tak jak dawniej.

Produkcja:
Studio Filmowe Perspektywa
Dystrybucja:
Zebra
Rok produkcji:
1981
Kraj produkcji:
Polska
Tagi:
polski film festiwalowy, adaptacja filmowa Konopielki, Konopielka Redliński film, Konopielka online, Konopielka player, filmy z Anną Seniuk, film Witolda Leszczyńskiego, film o polskiej wsi, czarno-biały film polski, motyw wsi film, przemiany w polskiej wsi film, Franciszek Pieczka filmy
Obsada:
Anna Seniuk, Franciszek Pieczka, Krzysztof Majchrzak, Joanna Sienkiewicz, Marek Siudym
Reżyseria:
Witold Leszczyński
Kategoria wiekowa:
rozwiń więcej
Zobacz wszystkie odcinki „Konopielka”

Jeszcze chwilę...

Trwa weryfikacja numeru telefonu
w T-Mobile niezbędnego do
skorzystania z oferty