70 lat PWST70 lat PWST

„Voyage, Voyage. 70 lat PWST w Krakowie”

Żródło: TVN Fabuła
70 lat PWST, „Voyage, Voyage. 70 lat PWST w Krakowie”

„Voyage, Voyage. 70 lat PWST w Krakowie” to film dokumentalny, w reżyserii Aleksandry Potoczek,  który powstał z okazji jubileuszu 70- lecia krakowskiej PWST.

„Artystami chcą zostać ludzie, którzy dysponują jakimś szczególnym rodzajem nadwrażliwości, ludzie, którzy się w sobie nie mieszczą” - mówi reżyserka, Agnieszka Glińska, jedna z bohaterek filmu.

Ten film to spotkanie z wybitnymi absolwentami i osobistościami szkoły teatralnej w Krakowie, którzy opowiedzą  z jakimi nadziejami do niej przychodzili, co od szkoły „dostali”, a o co się „rozbili”,  jak ich to miejsce kształtowało, zmieniło.

Jak wyglądały kiedyś egzaminy wstępne? Dlaczego Mikołaj Grabowski został wówczas głęboko zraniony? Kto musiał udawać grubą czarnoskórą niańkę śpiewająca bluesa, a komu kazano kląć?

Dowiemy się co młody student szkoły teatralnej musi poświęci żeby zostać aktorem i dlaczego jest dużo więcej wygodniejszych zawodów.

Magdalena Cielecka wspomni swoje próby teatralne w garnku na głowie, ale też łzy i momenty przełamywania się. Grzegorz Jarzyna nazwie PWST kotłem, z którego człowiek wychodzi tak silnie uzbrojony ideologicznie. Krystian Lupa udowodni, że szkoła jest warsztatem pierwszych kroków, Michał Zadara wyjaśni czym jest brak „szkoły krakowskiej”, Jerzy Stuhr, Dorota Segda i Jerzy Trela wyłożą swoją definicję aktorstwa, a Jan Peszek, Anna Radwan i Dawid Ogrodnik pokażą swoje unikatowe i zaskakujące  metody pracy ze studentami.

O swoich oczekiwaniach, autorytetach, ale tez lękach opowiedzą także Ci, którzy swoją przygodę z teatrem dopiero zaczynają. Kamera przez długi czas towarzyszy studentom pierwszych lat w zdobywaniu rzemiosła. W filmie zobaczymy ich pasję, ale też trud i wysiłek, niezbędne w żmudnym szkoleniu zawodu. Zajęcia z impostacji, pracy nad rolą aktora, piosenki, podstaw tańca, to pełne wysiłku fizycznego i emocjonalnego zadania, które złożą się na „ćwiczenia z bycia aktorem”. To magiczne miejsce, które jak w soczewce skupia w sobie emocje, nadzieje, wyobrażenia, talent i niezwykłą wrażliwość. To tu przecież powstają definicje czym dla artystów jest teatr i sztuka w ogóle.

TVN Fabuła zaprasza na filmową przeprawę przez śmiech i łzy, rozczarowania i satysfakcje, entuzjazm i niemoc, wszystko to, co niesie za sobą zawód aktora.

Produkcja:
TVN
Dystrybucja:
TVN
Rok produkcji:
2017
Kraj produkcji:
Polska
Tagi:
jerzy stuhr, Jan Peszek, Anna Dymna, szkoła aktorska, Dorota Segda, PWST, Grzegorz Jarzyna, 70 lat PWST, jubileusz PWST, PWST w Krakowie, Anna Radwan, Film TVN Fabuła, Voyage
Kategoria wiekowa:
rozwiń więcej
Zobacz wszystkie odcinki „70 lat PWST”

Jeszcze chwilę...

Trwa weryfikacja numeru telefonu
w T-Mobile niezbędnego do
skorzystania z oferty