Z Archiwum X

Ten materiał nie jest obecnie dostępny. Aktualna oferta dostępna w sklep.player.pl

Jeden z najważniejszych seriali w historii popkultury. Poznaj legendarną opowieść o agentach FBI rozwiązujących zagadki kryminalne z pogranicza horroru, science fiction i mrocznego thrillera.

Z Archiwum X – streszczenie

Fox Mulder nie bez powodu nosi przydomek Spooky (dziwaczny, straszny). Kocha bowiem wszystko co tajemnicze, niepokojące i nieznane. Jest agentem FBI pracującym w Archiwum X, gdzie zajmuje się niewytłumaczalnymi sprawami, których nie udało się rozwiązać w konwencjonalny sposób. Kosmici, duchy, demony, mutanci, potwory i inne zjawiska paranormalne to domena tej komórki FBI. Do Spooky’ego dołącza Dana Scully, bardzo sceptyczna pani doktor, która zanim wyda osąd, musi go po trzykroć przeanalizować. Mulder i Scully zostają partnerami, którzy w ramach Archiwum X podejmują się setek skomplikowanych spraw, przeżywając przy tym wiele mrożących krew w żyłach przygód.

Z Archiwum X – mitologia

Fox Mulder jako młody chłopiec był świadkiem uprowadzenia swojej siostry przez kosmitów. To wydarzenie na zawsze uwarunkowało go jako wiecznego poszukiwacza prawdy. Wierząc w istnienie innych, nieznanych nam rzeczywistości, Mulder walczy z ludźmi, którzy próbują ukryć przed międzynarodową społecznością istnienie życia pozaziemskiego. Fabuła o tym, co nieznane i niepokojące co chwilę zmienia ton i ani przez moment nie pozwala się nudzić. W trakcie wielu sezonów twórcy Z Archiwum X zbudowali spójny i logiczny świat, pełen charakterystycznych i niejednoznacznych postaci. Oglądanie serialu Chrisa Cartera można porównać do czytania wielowątkowej, obszernej powieści, w której każdy element stanowi ważny budulec całości.

Z Archiwum X – twórcy i obsada

Twórcą Z Archiwum X jest Chris Carter. Autor formatu wyreżyserował oraz napisał bardzo wiele istotnych odcinków serialu. Nie jest on jednak jedynym artystą zaangażowanym kreatywnie w Z Archiwum X. Produkcja miała wielu reżyserów, a najważniejszym z nich (oprócz Cartera), był z pewnością Vince Gilligan, twórca słynnego Breaking Bad. Za kamerą stanęli również aktorzy wcielający się w głównych bohaterów serialu. David Duchovny grający Foxa Muldera i Gillian Anderson portretująca Danę Scully również mieli okazję reżyserować i pisać dla Z Archiwum X. W stałej obsadzie serialu znajduje się multum znanych telewizyjnych aktorów. Wystarczy tu wymienić artystów takich jak: Mitch Pileggi (Walter Skinner), William B. Davis (Palacz), Annabeth Gish (Monica Reyes), Robert Patrick (John Doggett) czy Nicholas Rea (Alex Krycek). Warto też wspomnieć o hollywoodzkich sławach, które wystąpiły gościnnie. Byli to między innymi: Ryan Reynolds, Luke Wilson, Lucy Liu, Burt Reynolds, Jack Black, Shia LaBeouf, Bryan Cranston i John Hawkes.

Z Archiwum X, sezon 1Moje zmagania IV