Dokumentalny, canal+ online online, oglądaj na Player.pl

Player.pl | Sprawdź najbardziej angażujący serwis VOD w Polsce. Programy i seriale TVN nawet tydzień przed premierą w TV, filmy na życzenie prosto z kina, wyselekcjonowane bajki dla dzieci. Kanały na żywo m.in: TVN24, MINIMINI+, ALEKINO+, NSPORT+, ELEVEN.

Filmy dokumentalne – wyróżniki gatunku

 

Film dokumentalny to obok produkcji fabularnych i animowanych, najpopularniejszy rodzaj filmowy. Jego głównym wyznacznikiem jest fakt, że nie grają w nim aktorzy, a reżyser nie ma tak dominującej roli jak w przypadku filmów fabularnych. Twórca filmu dokumentalnego w małym stopniu ingeruje w przedstawianie fabuły, ponieważ jest nią jakiś wycinek rzeczywistości. Reżyser ma jednak wpływ na odbiór filmu, a to za sprawą stosowanych w produkcji specjalnych zabiegów, na przykład chwytów retorycznych. Takie podejście ma jednak swoje plusy i minusy. Najlepiej widać to na przykładzie produkcji, które powstawały w latach wojennych i powojennych. Filmy dokumentalne były używane do propagandy, wystarczyło odpowiednio zmontować dane ujęcia, by zmanipulować widza.

 

Obecnie dokument współczesny rządzi się już nieco innymi prawami. Zaletą stosowania chwytów retorycznych w produkcji jest nadanie prezentowanej rzeczywistości formy artystycznej. Bywa, że w narracji pojawiają się nawet elementy fikcjonalne. Za dobry film dokumentalny uważa się taki, który spełnia swoją funkcję dydaktyczną, ale też skłania widza do przemyśleń, wywołuje w nim emocje.

 

Rodzaje filmów dokumentalnych

 

Filmy dokumentalne można podzielić biorąc pod uwagę ich przeznaczenie. Wyróżnia się filmy kompilowane, czyli takie, w których oglądać można materiały z różnych źródeł, wywiady z uczestnikami ważnych wydarzeń, „direct cinema”, które rejestrują wydarzenia w rzeczywistym czasie ich trwania, filmy przyrodnicze oraz portrety poświęcone wyjątkowej osobie.

 

Tworzenie filmów dokumentalnych jest obecnie bardzo popularne. Świadczyć może o tym wiele festiwali, jakie są organizowane, by wyróżnić najciekawsze filmy dokumentalne. Są to m.in. Berlinale, MFF w Cannes, MFF w Locarno czy Krakowski Festiwal Filmowy. Najbardziej prestiżową nagrodą za produkcję dokumentalną pełną lub krótkometrażową jest oczywiście amerykański Oscar, przyznawany w tej kategorii od 1941 roku.

 

Dokumenty – portrety ważnych osobistości

 

Znaczna część filmów dokumentalnych to portrety poświęcone ważnym osobom ze świata rozrywki, kultury, polityki czy biznesu. Zazwyczaj przedstawiają one ich życie i prezentują drogę, jaką musieli przejść, by osiągnąć sukces. Bywa, że pokazany jest także ich bolesny upadek. Tak jest w przypadku niezwykle ciekawego filmu dokumentalnego „Amy” z 2015 roku, który otrzymał Oscara i był nominowany do wielu innych prestiżowych nagród. Produkcja ta poświęcona jest brytyjskiej piosenkarce – Amy Winehouse, której życie było dosyć burzliwe.

 

W dokumencie przedstawiono mnóstwo niepublikowanych wcześniej nagrań, z których można było dowiedzieć się, jakim dzieckiem była Amy i jak wyglądały jej pierwsze kroki w branży muzycznej. Reżyser – Asif Kapadia, nie bał się także podejmować kontrowersyjnych zagadnień, jak uzależnienie od alkoholu, narkotyków i leków, które zresztą przyczyniło się do upadku gwiazdy i przedwczesnej śmierci. Nie ocenia on jednak piosenkarki, narracja filmu prowadzona jest z dystansem, dzięki czemu widz sam może sobie odpowiedzieć na pytanie kim była Amy i co było powodem jej depresyjnej natury, którą dało się słyszeć w wykonywanych przez nią piosenkach.

 

Ciekawym filmem dokumentalnym jest również „Sugar Man”. Nie jest to jednak typowy portret jak w przypadku dokumentu „Amy”. W produkcji tej przedstawione są wysiłki dwóch fanów z RPA, którzy uwielbiają popularnego w ich kraju amerykańskiego piosenkarza – Sixto Rodrigueza. W rodzimym kraju nie odniósł on znaczących sukcesów mimo ogromnego talentu, jednak w Afryce jego twórczość docierała do milionów osób, o czym on sam nawet nie wiedział. Fani z Kapsztadu wyruszyli na jego poszukiwania, ponieważ pojawiły się plotki o śmierci gwiazdy. Film „Sugar Man” określany jest jako najbardziej wzruszający i optymistyczny film, można go obejrzeć online w serwisie Player. Był on wielokrotnie nagradzany, w tym statuetką Oscara.

 

Dobrym filmem dokumentalnym poświęconym wyjątkowej osobie jest „Wszystko o Ann: Gubernator Richards Teksasu”. Bohaterka tego dokumentu – Ann Richards, była drugą kobietą gubernator ze stanu Teksas. Charakteryzowały ją jednak dosyć liberalne przekonania, co było kontrowersyjne w tak konserwatywnym stanie. Richards nie bała się manifestować swoich poglądów i chętnie udzielała się na takie tematy jak prawa kobiet, reforma systemu więziennictwa w USA czy ograniczenie prawa do posiadania broni. W filmie dokumentalnym nie brakuje archiwalnych nagrań z gubernator oraz wywiadów z politykami Partii Demokratycznej, w tym z Billem Clintonem, dla którego była wzorem. Dokument ten również można obejrzeć w serwisie Player.

 

Popularnym filmem dokumentalnym online jest także „Citizenfour” poświęcony sylwetce Edwarda Snowdena, który przedstawił dokumenty potwierdzające, że NSA bezkarnie szpieguje ludzi. Kiedy to ujawnił stał się wrogiem numer jeden, głównie Stanów Zjednoczonych, choć nie tylko. Dokument ten trzyma w napięciu do samego końca, widz stale dowiaduje się czegoś szokującego, a na dodatek sympatyzuje ze Snowdenem, który dla niektórych stał się zdrajcą. Film ten zdobył wiele nagród, w tym także najważniejszą - Oscara w 2015 roku.

 

Najciekawsze filmy dokumentalne

 

W rankingach dobrych filmów dokumentalnych można znaleźć wiele interesujących produkcji zróżnicowanych pod względem tematycznym czy rodzajowym. Są to filmy dokumentalne historyczne, wojenne, o kosmosie, a nawet o dinozaurach. Nie brakuje także filmów przyrodniczych, które mają cechy charakterystyczne dla wielu gatunków, w tym dla dokumentów. Wśród nich wymienić można następujące produkcje: „Sól ziemi”, „Samsara”, „Baraka”, „Senna”, „Inny świat”, „Zatoka delfinów”, „Ciemności skryją ziemię”, „Dzieci z Leningradzkiego”, „Makrokosmos”, „Przeznaczone do burdelu”,  czy „Ikar”. Warte obejrzenia są również „Super Size Me”, „Fahrenheit 9.11”, „Most samobójców”, „Człowiek na linie” i „Wyjście przez sklep z pamiątkami”.

 

Polecane polskie filmy dokumentalne

 

W serwisie Player dostępnych jest wiele interesujących polskich filmów dokumentalnych. Wśród nich jest „Zapaśniczka z Boliwii”, której historia była już przedstawiana w programie podróżniczym Martyny Wojciechowskiej „Kobieta na krańcu świata”. Bohaterka dokumentu – Carmen Rojas, dosłownie walczy o lepsze życie dla swoich dzieci. Jest zapaśniczką i regularnie bierze udział w walkach kobiet, co kosztuje ją wiele wysiłku, nie tylko fizycznego, ale także psychicznego.

 

Wartym obejrzenia polskim filmem dokumentalnym jest także „Bartoszewski. Droga”. Jest on poświęcony sylwetce wyjątkowego polityka, działacza społecznego, byłego więźnia Auschwitz. W filmie nie brakuje nagrań z nim samym, jak i z osobami, dla których Bartoszewski jest niekwestionowanym autorytetem. Są to głównie politycy, tacy jak Donald Tusk, Jerzy Buzek czy Tadeusz Mazowiecki.

 

Ciekawymi dokumentami są także te podejmujące istotne zagadnienia społeczne. Tak jest w przypadku „Darling I Lowe Ju”, w którym przedstawione są kobiety poszukujące miłości na wczasach w Egipcie czy „Czekając na sobotę”, gdzie udokumentowane jest codzienne życie osób mieszkających na prowincji, którzy czekają tylko na weekend, by móc zabawić się na pobliskiej imprezie. Wszystkie te filmy dokumentalne można obejrzeć online w serwisie Player.

Acasa, mój dom Ali i Cavett: Opowieść z taśm Alicja Majewska. Koncert+ - Alzheimer: Dziadku, to ja! Alzheimer: Poszukiwania, cz. 1 Alzheimer: Poszukiwania, cz. 2 Alzheimer: Taśmy zapomnianych zdarzeń Ameryka na wrotkach Arthur Miller: Pisarz Balcerowicz. Gra o wszystko Bez wyjścia. Żyć i umrzeć w bloku A Białe światło, czarny deszcz: Zagłada Hiroszimy i Nagasaki Biały miecz Brutalna prawda Buzz Być jak Warren Buffett Cape Cod: Heroinowy przylądek Carl Icahn: Niespokojny miliarder Ci, którym się udało Ciche dziedzictwo Cmentarz Narodowy w Arlington: Kwatera sześćdziesiąta Cudowni gladiatorzy Czeka nas chaos Cztery godziny w Kapitolu Cztery małe dziewczynki Daleko do gwiazd Darczyńcy: Siła pieniądza Darling I Lowe Ju David McCullough maluje słowami Diwy Dobra robota: Nowojorscy strażacy Droga do domu Druga strona medalu: Skandal w amerykańskiej gimnastyce Duch salsy Dwie matki Dzieci Boga: zagubione i odnalezione Dziedziczka egzekucji Dzień, w którym narodziliśmy się na nowo Ebola Edukacja dla opornych EM i On Ethiopiques: Muzyka duszy FC Roma Ferrari: Wyścig po nieśmiertelność Ferrell na boisku Festiwal Wigstock Film balkonowy Flight of the Conchords: Na żywo w London Apollo Gdy nadejdzie wojna Gen D: Ku światłu przez mrok Generacja singli Gra o tron: Ostatnia warta Granice wolności słowa Harry Potter – 20. rocznica: Powrót do Hogwartu Heidi Fleiss: Nowy początek kariery Historia Pierre'a Woodmana Indian Point: Wyobrażając sobie niewyobrażalne Jane Fonda w pięciu odsłonach Jednym tchem Jestem Bolt Jestem Herkulesem Już jestem Kampania Beto Kareem: Jeden jedyny Kiedy puściły wały: Requiem w 4 aktach Kiedy zrozumieliśmy Klasowy mur Kochana mamusia nie żyje Kochankowie Komunia Koniec Koran na pamięć Król: Prolog Kryptonim Jane Larry Kramer kocha i nienawidzi Lekcja miłości Little Rock: Pół wieku później Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka Łowcy tajemnic Bałtyku Making of Miasta rytm Małe Hanoi Mann kontra Ford McMiliony Mečiar Między dwoma światami Między Rockiem a kowadłem Mike Nichols: Moje początki Miliard szczęśliwych ludzi Miłość bez ustawki Miłość na głodzie Miss plastiku – piękno spod skalpela Moje życie z Lucy Monologi waginy Motelowe dzieci z hrabstwa Orange Na wolności Na zewnątrz bańki: Z Alexandrą Pelosi przez Amerykę Nadzy i pozytywni Naród lubi seks, cz. 1 Naród lubi seks, cz. 2 Nic już nie będzie takie samo Niebezpieczny syn Niebiańskie piekło Niesieni muzyką Niezapomniane filmy science fiction Niezwyciężona Nikt nie umiera w Lily Dale Nixon według Nixona, własnymi słowami Numer na przedramieniu pradziadka Obrzędy z Południa Ocalić 895 pelikana Ojcze nasz Opieka zastępcza Oskar Schindler. Prawdziwa historia Ostatni list do domu: Głos amerykańskich żołnierzy walczących w Iraku Ostatni uścisk: Trzy dni na Obozie Pocieszenia Ostre wyścigi: Bolidy z Indiany Overdose Perpetual Planet: Bohaterowie oceanów Planeta Petrila Płomień miłości Po drugiej stronie drzwi Po trzęsieniu ziemi: Łzy Syczuanu Podróż marzeń Pollywood Poniedziałki w Racine Portrety damy Powiedz jej imię: Życie i śmierć Sandry Bland Powrót do Epipo Prawda o robotach zabójcach Przebudzenie wiosny: Ci, których znałeś Requiem dla zabitych: Amerykańska wiosna 2014 Robin Williams: W mojej głowie Rodzina to rodzina Romskie gliny Rosja kontra Rosja      Rozdzieleni: Dramat na granicy Rozterki Jiříego Lásky Róg Dwunastej i Delaware Ryzykowne picie Sala widzeń San Francisco 2.0 Senna Sieć Siedem dni w piekle Sir Alex Ferguson: Never Give In Skrzywdzone dziecko Spełnione marzenie: Dzieciaki z konkursu oratorskiego im. Martina Luthera Kinga Statua wolności: Matka wygnańców Strzeż się Slendermana Studs Terkel słucha Ameryki Szczupłe Śpiączka Światło w ciemności: Sztuka niewidomych fotografów Terroryzm: Dylematy frontu domowego Tina To wam się nie upiecze: Strajk pracowników Stella d'oro Toksyczne gorące krzesło Tour de doping Traffic Stop Twardzi jak skała Twardzielki Ukradzione córki: Porwane przez Boko Haram Ultra Uwaga: Ten lek może cię zabić Uzależnienie Uzbrojeni nieletni VII. Nie kradnij W cieniu wież: Liceum Stuyvesant 11 września W domu (Polska) W rytmie wolności Wiatr. Thriller dokumentalny Wirtualna wojna Wrzenie w Baltimore Wszystkie wspaniałe rzeczy Wyznania mordercy XXXLove Zbrodnie wyobraźni: Przypadek policyjnego kanibala Zestresowany naród Ziemia - nasze dziedzictwo Ziemia do dzieci. Jak dbać o naszą planetę Zła dobra Ameryka: głosy z kampanii wyborczej Złombol Złota dziewczyna Złudny urok: Sprawa Pameli Smart Życie po życiu: Ameryka bez cenzury Życie to rewelacja