Player.pl | Sprawdź najbardziej angażujący serwis VOD w Polsce. Programy i seriale TVN nawet tydzień przed premierą w TV, filmy na życzenie prosto z kina, wyselekcjonowane bajki dla dzieci. Kanały na żywo m.in: TVN24, MINIMINI+, ALEKINO+, NSPORT+, ELEVEN.
Telewizyjne programy podróżnicze najczęściej przybierają postać reportaży. Jest to gatunek dziennikarski, którego celem jest przekazanie odbiorcy informacji znanych autorowi – reporterowi, ponieważ był on naocznym świadkiem pewnych wydarzeń lub brał w nich udział. To, co wyróżnia reportaże, także te podróżnicze, to ich aktualność, aktywna rola dziennikarza, istota poruszanych problemów oraz wzbudzanie emocji. Niektóre te cechy można odnieść także do programów podróżniczych, które mają charakter poradnikowy. Głównie jest to czynna rola prowadzącego oraz zajmowanie się ważnymi zagadnieniami. Wśród autorów, którzy są najbardziej znani z tworzenia programów o podróżach wyróżnia się Elżbietę Dzikowską i Tony’ego Halika (kultowa produkcja - „Pieprz i wanilia”), Wojciecha Cejrowskiego („Boso przez świat”), Martynę Wojciechowską („Kobieta na krańcu świata”), Przemysława Kossakowskiego („Kossakowski. Wtajemniczenie”) i Michaela Palina („Od bieguna do bieguna”). Natomiast najchętniej oglądane kanały podróżnicze w tv to Travel Channel, BBC, Planete+ czy Discovery.
Produkcje o tematyce przyrodniczej to filmy i programy. Te pierwsze mają charakter dokumentalny i najczęściej przedstawiają zwierzęta lub rośliny w ich naturalnym środowisku. Takiemu obrazowi towarzyszy zazwyczaj niewidoczny lektor. Telewizyjne programy przyrodnicze natomiast mają z reguły charakter popularnonaukowy. Bywa, że przedstawiają one to samo co filmy, jednak w tym przypadku może znajdować się aktywny prowadzący. Często przyjmuje on rolę tłumacza, który opowiada o tym, co dzieje się na załączonym obrazie. Programy przyrodnicze w telewizji mają więc w znacznej mierze charakter edukacyjny. Innym rodzajem programów przyrodniczych mogą być te stricte poradnikowe, na przykład gdy dotyczą roślin i pielęgnacji ogrodu.
Wśród najbardziej znanych autorów polskich programów i filmów przyrodniczych wymienia się Antoniego Gucwińskiego, Tony’ego Halika, Elżbietę Dzikowską. Wśród zagranicznych natomiast Steve’a Irwina, Davida Attenborough czy Luca Jacqueta. Chętnie oglądane kanały przyrodnicze to National Geographic Channel, Animal Planet i Nat Geo Wild. Niektóre światowe programy przyrodnicze realizowane są także przez BBC.
Programy przyrodnicze dla dzieci w telewizji to odmienna kategoria audycji. Przedstawiane treści muszą być dopasowywane do wieku, by były w pełni zrozumiałe przez młodych odbiorców. Programy przyrodnicze dla dzieci zazwyczaj wyjaśniają świat roślin i zwierząt. Informacje przekazywane są w sposób atrakcyjny i przystępny nawet dla najmłodszych widzów. Ich zadaniem jest nauka poprzez zabawę. Dzieci poznają otaczający je świat i starają się zrozumieć mechanizmy występujące w świecie przyrody. Wśród polecanych filmów i programów przyrodniczych dla dzieci w telewizji wymienia się następujące produkcje: „Przyjaciele lasu”, „Marsz pingwinów”, „Planeta Ziemia”, „Magia Wielkiego Błękitu”, „Mikrokosmos” i „Makrokosmos”.
Wiele programów podróżniczych dostępnych jest online w serwisie Player. Wśród nich są odcinki kilku serii „Kobieta na krańcu świata” Martyny Wojciechowskiej. W każdym z nich dziennikarka odwiedza kobiety w różnych krajach świata. Czasem są to egzotyczne państwa, a czasem kraje wysoko rozwinięte, np. Stany Zjednoczone lub Japonia. W każdym odcinku przedstawiana jest historia wyjątkowej kobiety. Może to być walcząca cholita z Boliwii, kobieta – pilot z Tanzanii, saperki z Kambodży, opiekunki orangutanów z Borneo czy gejsza z Japonii. Martyna Wojciechowska prezentuje nie tylko same kobiety, ale również objaśnia zwyczaje panujące w danym kraju i aktywnie uczestniczy w życiu bohaterek, kiedy nagrywany jest dany odcinek programu o podróżach.
Program podróżniczy o Polsce i nie tylko ma również Przemysław Kossakowski. Dziennikarz i podróżnik nagrał całą serię zróżnicowanych tematycznie produkcji w różnych krajach. Są to takie tytuły jak: „Kossakowski. Szósty zmysł” (porusza tematykę lokalnych zwyczajów i medycyny niekonwencjonalnej w Polsce, na Ukrainie, w Rosji i na Bałkanach), „Kossakowski. Inicjacja” (wykonuje ekstremalne zadania), „Kossakowski. Wtajemniczenie” (poznaje praktyki szamańskie w krajach Ameryki Południowej i Azji).
Telewizyjnym programem podróżniczym emitowanym na kanale TVN oraz w serwisie Player jest „Iron Majdan”. Znane polskie małżeństwo – Małgorzata Rozenek-Majdan oraz Radosław Majdan wysyłani są do różnych krajów (o czym nie wiedzą do ostatniej chwili), w których muszą zmierzyć się z zaplanowanymi dla nich ekstremalnymi zadaniami. Program ten ma charakter reality show, w którym widz obserwuje ich zmagania nie tylko fizyczne, ale także kulturowe.
W serwisie Player nie brakuje także programów podróżniczych o Polsce. Wśród nich znajduje się audycja telewizyjna Łukasza Tuleja - „Naturalnie Polska”, w której prowadzący odwiedza regiony Polski oddalone od cywilizacji. Interesuje go jedynie niekonwencjonalny nocleg i udziela na ten temat wielu praktycznych wskazówek. Kolejnym programem jest „Daleko od miasta”, który prowadzi dziennikarka Natalia Sosin. Sprawdza jak żyje się ludziom, którzy mieszkają oddaleni od wielkich miast. Poradnikowym programem o Polsce jest produkcja „Skok na weekend”, w którym prowadząca – Lidia Piechota, przedstawia propozycje na spędzenie wolnego czasu w wybranych miastach.
W serwisie Player dostępne są także polskie programy przyrodnicze o charakterze poradnikowym. Jednym z nich jest „Akademia ogrodnika” Mai Popielarskiej. Widzowie mogą dowiedzieć się jak dbać o krzewy, jak przygotować ogród na wiosnę czy jak wybierać środki owadobójcze. Wartym uwagi programem telewizyjnym o tematyce przyrodniczej jest także „Odlotowy ogród”, w którym Dominik Strzelec, miłośnik wszelkiej roślinności, pokazuje jak w 3 dni dokonać całkowitej metamorfozy ogrodu, którą przeprowadza u wybranych wcześniej uczestników.