Dokumentalny, filmy online, Oglądaj na Player.pl

Player.pl | Sprawdź najbardziej angażujący serwis VOD w Polsce. Programy i seriale TVN nawet tydzień przed premierą w TV, filmy na życzenie prosto z kina, wyselekcjonowane bajki dla dzieci. Kanały na żywo m.in: TVN24, MINIMINI+, ALEKINO+, NSPORT+, ELEVEN.

Filmy dokumentalne – wyróżniki gatunku

 

Film dokumentalny to obok produkcji fabularnych i animowanych, najpopularniejszy rodzaj filmowy. Jego głównym wyznacznikiem jest fakt, że nie grają w nim aktorzy, a reżyser nie ma tak dominującej roli jak w przypadku filmów fabularnych. Twórca filmu dokumentalnego w małym stopniu ingeruje w przedstawianie fabuły, ponieważ jest nią jakiś wycinek rzeczywistości. Reżyser ma jednak wpływ na odbiór filmu, a to za sprawą stosowanych w produkcji specjalnych zabiegów, na przykład chwytów retorycznych. Takie podejście ma jednak swoje plusy i minusy. Najlepiej widać to na przykładzie produkcji, które powstawały w latach wojennych i powojennych. Filmy dokumentalne były używane do propagandy, wystarczyło odpowiednio zmontować dane ujęcia, by zmanipulować widza.

 

Obecnie dokument współczesny rządzi się już nieco innymi prawami. Zaletą stosowania chwytów retorycznych w produkcji jest nadanie prezentowanej rzeczywistości formy artystycznej. Bywa, że w narracji pojawiają się nawet elementy fikcjonalne. Za dobry film dokumentalny uważa się taki, który spełnia swoją funkcję dydaktyczną, ale też skłania widza do przemyśleń, wywołuje w nim emocje.

 

Rodzaje filmów dokumentalnych

 

Filmy dokumentalne można podzielić biorąc pod uwagę ich przeznaczenie. Wyróżnia się filmy kompilowane, czyli takie, w których oglądać można materiały z różnych źródeł, wywiady z uczestnikami ważnych wydarzeń, „direct cinema”, które rejestrują wydarzenia w rzeczywistym czasie ich trwania, filmy przyrodnicze oraz portrety poświęcone wyjątkowej osobie.

 

Tworzenie filmów dokumentalnych jest obecnie bardzo popularne. Świadczyć może o tym wiele festiwali, jakie są organizowane, by wyróżnić najciekawsze filmy dokumentalne. Są to m.in. Berlinale, MFF w Cannes, MFF w Locarno czy Krakowski Festiwal Filmowy. Najbardziej prestiżową nagrodą za produkcję dokumentalną pełną lub krótkometrażową jest oczywiście amerykański Oscar, przyznawany w tej kategorii od 1941 roku.

 

Dokumenty – portrety ważnych osobistości

 

Znaczna część filmów dokumentalnych to portrety poświęcone ważnym osobom ze świata rozrywki, kultury, polityki czy biznesu. Zazwyczaj przedstawiają one ich życie i prezentują drogę, jaką musieli przejść, by osiągnąć sukces. Bywa, że pokazany jest także ich bolesny upadek. Tak jest w przypadku niezwykle ciekawego filmu dokumentalnego „Amy” z 2015 roku, który otrzymał Oscara i był nominowany do wielu innych prestiżowych nagród. Produkcja ta poświęcona jest brytyjskiej piosenkarce – Amy Winehouse, której życie było dosyć burzliwe.

 

W dokumencie przedstawiono mnóstwo niepublikowanych wcześniej nagrań, z których można było dowiedzieć się, jakim dzieckiem była Amy i jak wyglądały jej pierwsze kroki w branży muzycznej. Reżyser – Asif Kapadia, nie bał się także podejmować kontrowersyjnych zagadnień, jak uzależnienie od alkoholu, narkotyków i leków, które zresztą przyczyniło się do upadku gwiazdy i przedwczesnej śmierci. Nie ocenia on jednak piosenkarki, narracja filmu prowadzona jest z dystansem, dzięki czemu widz sam może sobie odpowiedzieć na pytanie kim była Amy i co było powodem jej depresyjnej natury, którą dało się słyszeć w wykonywanych przez nią piosenkach.

 

Ciekawym filmem dokumentalnym jest również „Sugar Man”. Nie jest to jednak typowy portret jak w przypadku dokumentu „Amy”. W produkcji tej przedstawione są wysiłki dwóch fanów z RPA, którzy uwielbiają popularnego w ich kraju amerykańskiego piosenkarza – Sixto Rodrigueza. W rodzimym kraju nie odniósł on znaczących sukcesów mimo ogromnego talentu, jednak w Afryce jego twórczość docierała do milionów osób, o czym on sam nawet nie wiedział. Fani z Kapsztadu wyruszyli na jego poszukiwania, ponieważ pojawiły się plotki o śmierci gwiazdy. Film „Sugar Man” określany jest jako najbardziej wzruszający i optymistyczny film, można go obejrzeć online w serwisie Player. Był on wielokrotnie nagradzany, w tym statuetką Oscara.

 

Dobrym filmem dokumentalnym poświęconym wyjątkowej osobie jest „Wszystko o Ann: Gubernator Richards Teksasu”. Bohaterka tego dokumentu – Ann Richards, była drugą kobietą gubernator ze stanu Teksas. Charakteryzowały ją jednak dosyć liberalne przekonania, co było kontrowersyjne w tak konserwatywnym stanie. Richards nie bała się manifestować swoich poglądów i chętnie udzielała się na takie tematy jak prawa kobiet, reforma systemu więziennictwa w USA czy ograniczenie prawa do posiadania broni. W filmie dokumentalnym nie brakuje archiwalnych nagrań z gubernator oraz wywiadów z politykami Partii Demokratycznej, w tym z Billem Clintonem, dla którego była wzorem. Dokument ten również można obejrzeć w serwisie Player.

 

Popularnym filmem dokumentalnym online jest także „Citizenfour” poświęcony sylwetce Edwarda Snowdena, który przedstawił dokumenty potwierdzające, że NSA bezkarnie szpieguje ludzi. Kiedy to ujawnił stał się wrogiem numer jeden, głównie Stanów Zjednoczonych, choć nie tylko. Dokument ten trzyma w napięciu do samego końca, widz stale dowiaduje się czegoś szokującego, a na dodatek sympatyzuje ze Snowdenem, który dla niektórych stał się zdrajcą. Film ten zdobył wiele nagród, w tym także najważniejszą - Oscara w 2015 roku.

 

Najciekawsze filmy dokumentalne

 

W rankingach dobrych filmów dokumentalnych można znaleźć wiele interesujących produkcji zróżnicowanych pod względem tematycznym czy rodzajowym. Są to filmy dokumentalne historyczne, wojenne, o kosmosie, a nawet o dinozaurach. Nie brakuje także filmów przyrodniczych, które mają cechy charakterystyczne dla wielu gatunków, w tym dla dokumentów. Wśród nich wymienić można następujące produkcje: „Sól ziemi”, „Samsara”, „Baraka”, „Senna”, „Inny świat”, „Zatoka delfinów”, „Ciemności skryją ziemię”, „Dzieci z Leningradzkiego”, „Makrokosmos”, „Przeznaczone do burdelu”,  czy „Ikar”. Warte obejrzenia są również „Super Size Me”, „Fahrenheit 9.11”, „Most samobójców”, „Człowiek na linie” i „Wyjście przez sklep z pamiątkami”.

 

Polecane polskie filmy dokumentalne

 

W serwisie Player dostępnych jest wiele interesujących polskich filmów dokumentalnych. Wśród nich jest „Zapaśniczka z Boliwii”, której historia była już przedstawiana w programie podróżniczym Martyny Wojciechowskiej „Kobieta na krańcu świata”. Bohaterka dokumentu – Carmen Rojas, dosłownie walczy o lepsze życie dla swoich dzieci. Jest zapaśniczką i regularnie bierze udział w walkach kobiet, co kosztuje ją wiele wysiłku, nie tylko fizycznego, ale także psychicznego.

 

Wartym obejrzenia polskim filmem dokumentalnym jest także „Bartoszewski. Droga”. Jest on poświęcony sylwetce wyjątkowego polityka, działacza społecznego, byłego więźnia Auschwitz. W filmie nie brakuje nagrań z nim samym, jak i z osobami, dla których Bartoszewski jest niekwestionowanym autorytetem. Są to głównie politycy, tacy jak Donald Tusk, Jerzy Buzek czy Tadeusz Mazowiecki.

 

Ciekawymi dokumentami są także te podejmujące istotne zagadnienia społeczne. Tak jest w przypadku „Darling I Lowe Ju”, w którym przedstawione są kobiety poszukujące miłości na wczasach w Egipcie czy „Czekając na sobotę”, gdzie udokumentowane jest codzienne życie osób mieszkających na prowincji, którzy czekają tylko na weekend, by móc zabawić się na pobliskiej imprezie. Wszystkie te filmy dokumentalne można obejrzeć online w serwisie Player.

1918-1926 - wojna bez końca 1956 - narodziny Nowego Ładu Airbus Atlas. Latająca bestia Alfred Greven. Tajemniczy wysłannik Goebbelsa Alzheimer: Dziadku, to ja! Alzheimer: Opiekunowie Alzheimer: Poszukiwania, cz. 1 Alzheimer: Poszukiwania, cz. 2 Alzheimer: Taśmy zapomnianych zdarzeń Amerykanie w łóżku Amerykański swing Ameryka na wrotkach Anna Del Conte - kucharka, która odmieniła nasze życie Antonio Lopez 1970: Sex, Drugs and Disco Antyszachy: 1978 Korcznoj kontra Karpow i Kreml Arthur Miller: Pisarz Atak na Charlie Hebdo: Terror w Paryżu Bakterie - mikroskopijni władcy świata Balcerowicz. Gra o wszystko Bez ostrzeżenia: Opowieść o Jamesie Brady'm Bez wyjścia. Żyć i umrzeć w bloku A Biała niedźwiedzica - Królowa bez ziemi Białe światło, czarny deszcz: Zagłada Hiroszimy i Nagasaki Bitwa nad Sommą. Absurdalne żniwo śmierci Bjarke Ingels - architekt i wizjoner Błyskawica Bóg to większy Elvis Bracia Roca w hołdzie tureckiej tradycji Brutalna prawda Bycie offline - nowy luksus Być jak Martyna Wojciechowska Być jak Warren Buffett Cannes 1968. Przerwany festiwal Cape Cod: Heroinowy przylądek Carmen w Polsce Carrie Fisher i Debbie Reynolds prywatnie Chanel nr 5 - wojna o zapach Chaplin na Bali Chłopiec ze skazą Cień nazistowskiego złota Ciężkie czasy na Long Island Cinecitta – Hollywood nad Tybrem Cinema, mon amour Cmentarz Narodowy w Arlington: Kwatera sześćdziesiąta Coś jest nie tak z ciocią Diane Co niszczy nasze hormony? Czarnobyl – wstęp wzbroniony Czeka nas chaos Człowiek ptak Cztery małe dziewczynki Czy ktoś widział Andy'ego? Czy roboty zabiorą nam pracę? Czy technologia uratuje Wenecję? Darczyńcy: Siła pieniądza Darling I Lowe Ju Darwin i wrogowie ewolucji David McCullough maluje słowami Demony z Abu Ghraib Dizajnerki Dla Nedy Dobra robota: Nowojorscy strażacy Dobry listonosz Drakula wiecznie żywy Druga połowa kadru Druga strona medalu: Skandal w amerykańskiej gimnastyce Dr Diamond. Mózg - moja miłość Duch salsy Dumni alfonsi i ich pokorne prostytutki Dzieci Boga: zagubione i odnalezione Dzieci sawanny Dziedziczka egzekucji Dzień, w którym narodziliśmy się na nowo Dziewczyna z plakatu Dziękuję, panie prezydencie: Helen Thomas w Białym Domu Ebola Edukacja Dee Dee Ricks Edukacja dla opornych Edukacja Mohammada Husseina Edward VIII i pani Simpson. Skandal stulecia Eero Saarinen: architekt - wizjoner Eichmann - nasz niemiecki sąsiad Einstein i niezwykła historia teorii względności Ekscentryczny świat Heeryʼego Eksperyment Milgrama – pół wieku później Ella Brennan - cesarzowa kuchni Elvis Presley: Poszukujący, cz. 1 Elvis Presley: Poszukujący, cz. 2 Erdogan: narodziny władzy absolutnej Ethiopiques: Muzyka duszy Ewa Farna 10: Skazana na busa Fabryka Triangle: Pamięć o pożarze Fabryka trolli Fahrenheit 11/9 FC Roma Ferrell na boisku Festiwal Wigstock Flight of the Conchords: Na żywo w London Apollo Gaugin. Sen o raju Gdy nadejdzie wojna Generał Wojciech Jaruzelski Geniusz, oszust i Stalin - jak walczono z głodem w ZSRR Gorąca kawa Granice wolności słowa Greg Louganis znów na trampolinie Gwałt w małym miasteczku: Historia Florence Holway Happy Olo - pogodna ballada o Olku Dobie Harold i Lillian - hollywoodzka love story Heidi Fleiss: Nowy początek kariery Historia Pierre'a Woodmana Hitler i Paryż. Historia nieznana Hokusai - geniusz drzeworytu Indian Point: Wyobrażając sobie niewyobrażalne Intrygi - superbroń Kremla Itzhak Perlman - geniusz i pasja I Bóg stworzył seks I ty możesz zostać miss Jak zostałem Bondem Jane Fonda w pięciu odsłonach Janka Jaskinia Chauveta - arcydzieło paleolitu Ja, pedofil Jean Paul Gaultier. Szyk i Krzyk Jeff Carney - amerykański lotnik w służbie NRD Jestem Herkulesem Jestem zwierzęciem: Ingrid Newkirk i organizacja PETA Jeszcze dzień życia John i Yoko: Nad nami już tylko niebo John McCain: Komu bije dzwon John McEnroe - Mistrz doskonałości Jumbo - najsłynniejszy słoń świata Jutro albo pojutrze Już jestem Kainowe dzieci Kampania Beto Kara śmierci Kareem: Jeden jedyny Katastrofa Britannica Kibice Kiedy puściły wały: Requiem w 4 aktach Kiedy zrozumieliśmy Klan małych pawianów Klasowy mur Klub osieroconych córek Kochana mamusia nie żyje Kochankowie Komeda Komunia Kongo: zmowa milczenia Koniec Koniec z mięsem Koran na pamięć Korona Ziemi Kości niezgody Królowa ciszy Królowa LʼOreala. Sekrety najbogatszej kobiety świata Królowe życia. Pielgrzymka Krystyna Mazurówna idzie pod nóż Księżniczka na kacu Kto finansuje terroryzm Larry Kramer kocha i nienawidzi Lato na Alasce Legenda Saint-Exuperyʼego Linia kryzysowa dla weteranów Little Rock: Pół wieku później Lot nad chińskim "Avatarem" Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka Maciek Sieradzky - Jak nie zostałem sokistą Madame Tussaud. Woskowa legenda Magazyn Rolling Stone: Reportaże znad krawędzi Magda Goebbels, pierwsza dama III Rzeszy Mallory Mały Gandhi Mann kontra Ford Maria Czubaszek idzie pod nóż Martin Luther King: Prorok na pustyni McKellen: Odegrać życie McQueen - C+ Mečiar Między Rockiem a kowadłem Między sezonami: Kevin Durant Mike Nichols: Moje początki Miliard szczęśliwych ludzi Miłość bez ustawki Miłość na głodzie Miss plastiku – piękno spod skalpela Mjanma - Złota kraina Młodzi obywatele XXL: Bar sałatkowy Kebreei Młodzi obywatele XXL: Test na zdrowie Młodzi obywatele XXL: Walka o stołówkę Moja Wola Moje głupie serce Monologi waginy Morderstwa w Chesire Motelowe dzieci z hrabstwa Orange Mój najstarszy kuzyn Mroczna tajemnica Kościoła Muzeum Auschwitz-Birkenau Myśl jak zwierzę! Nadejdą lepsze czasy Nadzy i pozytywni Nagość wystawiona na widok publiczny Najgłupsi polscy złodzieje Nastoletni mordercy Na bankiecie u Prezydenta Francji Na fotelu u fryzjera Na planie filmu Agnieszki Holland "Gorejący krzew" Na podbój Tytana Na ratunek dzieciom: Misja państwa Kraus Na ratunek zwierzętom Afryki Na zewnątrz bańki: Z Alexandrą Pelosi przez Amerykę Nic już nie będzie takie samo Niebezpieczny syn Niebieska energia - nieznana moc soli Niepowstrzymani Nikt nie umiera w Lily Dale Nixon według Nixona, własnymi słowami Nocne zwierzęta Numer na przedramieniu pradziadka Nurkowanie z rekinami Obrzędy z Południa Obsesja doskonałości Ocalić 895 pelikana Oceaniczna mafia. Kto rządzi rybołówstwem? Oczy Orsona Wellesa Od wypłaty do wypłaty: Życie Katriny Gilbert Ogrodzenie O.J.: Made in America Okaleczone Okupacja Paryża - podziemna wojna Operacja Foxley – zamach na Hitlera Operacja Newburgh Opowieści Latynosek Opowieści Latynosów Opowieść o Susan Sontag Ostatnia żyrafa Ostatnie dni Mussoliniego Ostatnie Walentynki Ostatni list do domu: Głos amerykańskich żołnierzy walczących w Iraku Ostatni SUV zjeżdża z taśmy Ostatni uścisk: Trzy dni na Obozie Pocieszenia Ostre wyścigi: Bolidy z Indiany Overdose Owady - superbohaterowie świata zwierząt O Matko! Mamo to ja! Pamiętniki z Oslo Parkland Paryż na słodko Persona: film, który ocalił Bergmana Pielgrzymka za Euro Pieska Ameryka. Opowieści o lęku, stracie i zdradzie Piosenka Xiary Pizza, pizza, pizza! Plac Tahrir: 18 dni niedokończonej rewolucji Planeta Petrila Planeta Youtube Płomień miłości Pociąg nadziei Podróż marzeń Podróż na każdą kieszeń: Rumunia Polonez Poniedziałki w Racine Portrety damy Powiedz jej imię: Życie i śmierć Sandry Bland Powstanie Warszawskie Powstanie w warszawskim getcie - przemilczane fakty Poza nawiasem Po drugiej stronie drzwi Po drugiej stronie kamery Po trzęsieniu ziemi: Łzy Syczuanu Praga na weekend Prasowanie piersi Prawda o robotach zabójcach Prawdziwa cena ładnego zapachu Procesy oświęcimskie. Przerwana zmowa milczenia Prostując ścieżki Przebojowi mnisi Przehandlować Niemców Przeklęte mokradła kajmanów Punkt Krytyczny - Energia odNowa Puszkarze Putin - mistrz rosyjskiej ruletki Radio Air America: Wahnięcie na lewo Raje podatkowe Wielkiej Brytanii Raport specjalny VICE'a: Przyszłość pracy Requiem dla zabitych: Amerykańska wiosna 2014 Robin Williams: W mojej głowie RoundUp przed sądem Rozdanie Róg Dwunastej i Delaware Ryzykowne picie San Francisco 2.0 Sekcja zwłok: Zabójstwa na tle seksualnym Sekcja zwłok: Zmarli przemówili Seksualne molestowanie zakonnic. Druga hańba kościoła Seks w ZSRR. Prawda i obłuda Sergio Leone - portret "rewolwerowca" Sieć Siedem dni w piekle Skarby grobowca Wari Skrzywdzone dziecko Słoniowa pamięć Starsze od swoich partnerów Statek pedofilii Strzeż się Slendermana Studs Terkel słucha Ameryki Sugar Man Superherosi Szczupłe Szmaragdowe wyspy Szmatki: Od nędzy do pieniędzy do nędzy Szóstka Sondheima Szwajcaria. Sejf Hitlera Śmierć Johna Lennona Śmiertelne skutki uboczne Śpiączka Światło w ciemności: Sztuka niewidomych fotografów Tajemnice SS: dojście do władzy Tajemnicze zniknięcie wielkiego fizyka Tajemniczy świat grzybów Tajlandia z góry Taser. Paralizator prawie bezpieczny Taśmy Icemana: Rozmowy z mordercą Terroryzm: Dylematy frontu domowego The FIFA Family: Love Story Tiger kontra Phil: Gra o wysoką stawkę Toksyczne gorące krzesło Toto i jego siostry To umiem, a tego nie To wam się nie upiecze: Strajk pracowników Stella d'oro Trans-akcja Transseksualizm. Złamane tabu Truffaut – Godard. Koniec przyjaźni Twardzielki Twardzi jak skała Ukradzione córki: Porwane przez Boko Haram Ultra Upadek i odrodzenie Upadła gwiazda Afganistanu Utalentowany oszust Uwaga: Ten lek może cię zabić Uzależnienie Uzbrojeni nieletni Volta - relacja z premiery Walka z szatanem Wewnętrzny ogień Joana Miró Whitney Wieczna noc Wielcy, mali ludzie Wielki Mur z góry Wietnam z góry Więzi Wirtualna wojna Wirusy giganty Włochy i mafia. Krwawy pakt Wojenne rany 1861-2010 Wrzenie w Baltimore Wspominając artystę: Robert de Niro senior Wszyscy na pokład. Rodzinny rejs Rosie Wszystkie wspaniałe rzeczy Wszystko jest kłamstwem? Jak news stał się bronią Wszystko jest opowieścią Wszystko o Ann: Gubernator Richards Teksasu Wszystko pod kontrolą Wyklikana miłość Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi Wytropić Bin Ladena Wyznania mordercy Wyznania płatnego mordercy Wyzywające, chętne, świadome. Inna twarz feminizmu W cieniu sławnego rodzeństwa W jedności siła. Żołnierze Kompanii E W milczeniu W obronie słoni W tenisie love znaczy zero XXXLove YETI. Człowiek gór Zadziwiający świat królików Zakazana miłość w Kabulu Zakazany Paryż. Podziemia stolicy Zanim Cię zobaczę EXTRA Zapaśniczka z Boliwii Zapomniane lasy Malezji Zbrodnie wyobraźni: Przypadek policyjnego kanibala Zestresowany naród Ziemia do dzieci. Jak dbać o naszą planetę Ziemia pełna gazu, część 2 Zła dobra Ameryka: głosy z kampanii wyborczej Złudny urok: Sprawa Pameli Smart Zrozumieć dysleksję Życie animowane Życie bez snu Życie bez tajemnic Życie na przekór Życie po życiu: Ameryka bez cenzury