Dokumentalny, filmy online, Oglądaj na Player.pl

Player.pl | Sprawdź najbardziej angażujący serwis VOD w Polsce. Programy i seriale TVN nawet tydzień przed premierą w TV, filmy na życzenie prosto z kina, wyselekcjonowane bajki dla dzieci. Kanały na żywo m.in: TVN24, MINIMINI+, ALEKINO+, NSPORT+, ELEVEN.

Filmy dokumentalne – wyróżniki gatunku

 

Film dokumentalny to obok produkcji fabularnych i animowanych, najpopularniejszy rodzaj filmowy. Jego głównym wyznacznikiem jest fakt, że nie grają w nim aktorzy, a reżyser nie ma tak dominującej roli jak w przypadku filmów fabularnych. Twórca filmu dokumentalnego w małym stopniu ingeruje w przedstawianie fabuły, ponieważ jest nią jakiś wycinek rzeczywistości. Reżyser ma jednak wpływ na odbiór filmu, a to za sprawą stosowanych w produkcji specjalnych zabiegów, na przykład chwytów retorycznych. Takie podejście ma jednak swoje plusy i minusy. Najlepiej widać to na przykładzie produkcji, które powstawały w latach wojennych i powojennych. Filmy dokumentalne były używane do propagandy, wystarczyło odpowiednio zmontować dane ujęcia, by zmanipulować widza.

 

Obecnie dokument współczesny rządzi się już nieco innymi prawami. Zaletą stosowania chwytów retorycznych w produkcji jest nadanie prezentowanej rzeczywistości formy artystycznej. Bywa, że w narracji pojawiają się nawet elementy fikcjonalne. Za dobry film dokumentalny uważa się taki, który spełnia swoją funkcję dydaktyczną, ale też skłania widza do przemyśleń, wywołuje w nim emocje.

 

Rodzaje filmów dokumentalnych

 

Filmy dokumentalne można podzielić biorąc pod uwagę ich przeznaczenie. Wyróżnia się filmy kompilowane, czyli takie, w których oglądać można materiały z różnych źródeł, wywiady z uczestnikami ważnych wydarzeń, „direct cinema”, które rejestrują wydarzenia w rzeczywistym czasie ich trwania, filmy przyrodnicze oraz portrety poświęcone wyjątkowej osobie.

 

Tworzenie filmów dokumentalnych jest obecnie bardzo popularne. Świadczyć może o tym wiele festiwali, jakie są organizowane, by wyróżnić najciekawsze filmy dokumentalne. Są to m.in. Berlinale, MFF w Cannes, MFF w Locarno czy Krakowski Festiwal Filmowy. Najbardziej prestiżową nagrodą za produkcję dokumentalną pełną lub krótkometrażową jest oczywiście amerykański Oscar, przyznawany w tej kategorii od 1941 roku.

 

Dokumenty – portrety ważnych osobistości

 

Znaczna część filmów dokumentalnych to portrety poświęcone ważnym osobom ze świata rozrywki, kultury, polityki czy biznesu. Zazwyczaj przedstawiają one ich życie i prezentują drogę, jaką musieli przejść, by osiągnąć sukces. Bywa, że pokazany jest także ich bolesny upadek. Tak jest w przypadku niezwykle ciekawego filmu dokumentalnego „Amy” z 2015 roku, który otrzymał Oscara i był nominowany do wielu innych prestiżowych nagród. Produkcja ta poświęcona jest brytyjskiej piosenkarce – Amy Winehouse, której życie było dosyć burzliwe.

 

W dokumencie przedstawiono mnóstwo niepublikowanych wcześniej nagrań, z których można było dowiedzieć się, jakim dzieckiem była Amy i jak wyglądały jej pierwsze kroki w branży muzycznej. Reżyser – Asif Kapadia, nie bał się także podejmować kontrowersyjnych zagadnień, jak uzależnienie od alkoholu, narkotyków i leków, które zresztą przyczyniło się do upadku gwiazdy i przedwczesnej śmierci. Nie ocenia on jednak piosenkarki, narracja filmu prowadzona jest z dystansem, dzięki czemu widz sam może sobie odpowiedzieć na pytanie kim była Amy i co było powodem jej depresyjnej natury, którą dało się słyszeć w wykonywanych przez nią piosenkach.

 

Ciekawym filmem dokumentalnym jest również „Sugar Man”. Nie jest to jednak typowy portret jak w przypadku dokumentu „Amy”. W produkcji tej przedstawione są wysiłki dwóch fanów z RPA, którzy uwielbiają popularnego w ich kraju amerykańskiego piosenkarza – Sixto Rodrigueza. W rodzimym kraju nie odniósł on znaczących sukcesów mimo ogromnego talentu, jednak w Afryce jego twórczość docierała do milionów osób, o czym on sam nawet nie wiedział. Fani z Kapsztadu wyruszyli na jego poszukiwania, ponieważ pojawiły się plotki o śmierci gwiazdy. Film „Sugar Man” określany jest jako najbardziej wzruszający i optymistyczny film, można go obejrzeć online w serwisie Player. Był on wielokrotnie nagradzany, w tym statuetką Oscara.

 

Dobrym filmem dokumentalnym poświęconym wyjątkowej osobie jest „Wszystko o Ann: Gubernator Richards Teksasu”. Bohaterka tego dokumentu – Ann Richards, była drugą kobietą gubernator ze stanu Teksas. Charakteryzowały ją jednak dosyć liberalne przekonania, co było kontrowersyjne w tak konserwatywnym stanie. Richards nie bała się manifestować swoich poglądów i chętnie udzielała się na takie tematy jak prawa kobiet, reforma systemu więziennictwa w USA czy ograniczenie prawa do posiadania broni. W filmie dokumentalnym nie brakuje archiwalnych nagrań z gubernator oraz wywiadów z politykami Partii Demokratycznej, w tym z Billem Clintonem, dla którego była wzorem. Dokument ten również można obejrzeć w serwisie Player.

 

Popularnym filmem dokumentalnym online jest także „Citizenfour” poświęcony sylwetce Edwarda Snowdena, który przedstawił dokumenty potwierdzające, że NSA bezkarnie szpieguje ludzi. Kiedy to ujawnił stał się wrogiem numer jeden, głównie Stanów Zjednoczonych, choć nie tylko. Dokument ten trzyma w napięciu do samego końca, widz stale dowiaduje się czegoś szokującego, a na dodatek sympatyzuje ze Snowdenem, który dla niektórych stał się zdrajcą. Film ten zdobył wiele nagród, w tym także najważniejszą - Oscara w 2015 roku.

 

Najciekawsze filmy dokumentalne

 

W rankingach dobrych filmów dokumentalnych można znaleźć wiele interesujących produkcji zróżnicowanych pod względem tematycznym czy rodzajowym. Są to filmy dokumentalne historyczne, wojenne, o kosmosie, a nawet o dinozaurach. Nie brakuje także filmów przyrodniczych, które mają cechy charakterystyczne dla wielu gatunków, w tym dla dokumentów. Wśród nich wymienić można następujące produkcje: „Sól ziemi”, „Samsara”, „Baraka”, „Senna”, „Inny świat”, „Zatoka delfinów”, „Ciemności skryją ziemię”, „Dzieci z Leningradzkiego”, „Makrokosmos”, „Przeznaczone do burdelu”,  czy „Ikar”. Warte obejrzenia są również „Super Size Me”, „Fahrenheit 9.11”, „Most samobójców”, „Człowiek na linie” i „Wyjście przez sklep z pamiątkami”.

 

Polecane polskie filmy dokumentalne

 

W serwisie Player dostępnych jest wiele interesujących polskich filmów dokumentalnych. Wśród nich jest „Zapaśniczka z Boliwii”, której historia była już przedstawiana w programie podróżniczym Martyny Wojciechowskiej „Kobieta na krańcu świata”. Bohaterka dokumentu – Carmen Rojas, dosłownie walczy o lepsze życie dla swoich dzieci. Jest zapaśniczką i regularnie bierze udział w walkach kobiet, co kosztuje ją wiele wysiłku, nie tylko fizycznego, ale także psychicznego.

 

Wartym obejrzenia polskim filmem dokumentalnym jest także „Bartoszewski. Droga”. Jest on poświęcony sylwetce wyjątkowego polityka, działacza społecznego, byłego więźnia Auschwitz. W filmie nie brakuje nagrań z nim samym, jak i z osobami, dla których Bartoszewski jest niekwestionowanym autorytetem. Są to głównie politycy, tacy jak Donald Tusk, Jerzy Buzek czy Tadeusz Mazowiecki.

 

Ciekawymi dokumentami są także te podejmujące istotne zagadnienia społeczne. Tak jest w przypadku „Darling I Lowe Ju”, w którym przedstawione są kobiety poszukujące miłości na wczasach w Egipcie czy „Czekając na sobotę”, gdzie udokumentowane jest codzienne życie osób mieszkających na prowincji, którzy czekają tylko na weekend, by móc zabawić się na pobliskiej imprezie. Wszystkie te filmy dokumentalne można obejrzeć online w serwisie Player.

1918-1926 - wojna bez końca 99 powodów, dla których świat nie powinien się skończyć Accabadoras. Panie łaskawej śmierci Afera Watergate Airbus Atlas. Latająca bestia Albert Adria wychodzi z cienia Alfred Greven. Tajemniczy wysłannik Goebbelsa Ali i Cavett: Opowieść z taśm Alternatywne zakończenie: Sześć nowych sposób, by powitać śmierć w Ameryce Alzheimer: Dziadku, to ja! Alzheimer: Opiekunowie Alzheimer: Poszukiwania, cz. 1 Alzheimer: Poszukiwania, cz. 2 Alzheimer: Taśmy zapomnianych zdarzeń Amerykanie w łóżku Ameryka na wrotkach Anna Del Conte - kucharka, która odmieniła nasze życie Antyszachy: 1978 Korcznoj kontra Karpow i Kreml Arthur Miller: Pisarz Bachman Balcerowicz. Gra o wszystko B.B. King: W trasie Believer Bellingcat: Prawda w czasach postprawdy Bernauer Strasse - ulica, ktora dzielila swiat Bez ostrzeżenia: Opowieść o Jamesie Brady'm Bez wyjścia. Żyć i umrzeć w bloku A Biała niedźwiedzica - Królowa bez ziemi Białe światło, czarny deszcz: Zagłada Hiroszimy i Nagasaki Bliscy nieznajomi Borneo - wyspa małych siłaczy Bóg to większy Elvis Bracia Roca w hołdzie tureckiej tradycji Brigitte Bardot, obrończyni zwierząt Brutalna prawda Buzz Bycie offline - nowy luksus Być jak Martyna Wojciechowska Być jak Warren Buffett Cały Ralph Camorra Cannes 1968. Przerwany festiwal Cape Cod: Heroinowy przylądek Carmen w Polsce Carrie Fisher i Debbie Reynolds prywatnie Cavern Club: Niesłabnący rytm Chaplin na Bali Chef Flynn - najmłodszy kucharz świata Chichinette: Jak przypadkiem zostałam szpiegiem Chiny, milion artystów. Sztuka kontra system Chłopiec ze skazą Ciemna strona Księżyca Ciężkie czasy na Long Island Cinecitta – Hollywood nad Tybrem Cinema, mon amour Claudia Cardinale, sekrety gwiazdy Cmentarz Narodowy w Arlington: Kwatera sześćdziesiąta Coś jest nie tak z ciocią Diane Co ma być to będzie Czarnobyl – wstęp wzbroniony Czeka nas chaos Człowiek ptak Cztery małe dziewczynki Czy ktoś widział Andy'ego? Czy roboty zabiorą nam pracę? Czy technologia uratuje Wenecję? Daleko do gwiazd Darczyńcy: Siła pieniądza Darling I Lowe Ju Darwin i wrogowie ewolucji David McCullough maluje słowami Demony z Abu Ghraib Diego Dizajnerki Dlaczego jesteśmy kreatywni? Dlaczego psy nas kochają Dla Nedy Dobra robota: Nowojorscy strażacy Dobry listonosz Droga do domu Druga strona medalu: Skandal w amerykańskiej gimnastyce Dr Diamond. Mózg - moja miłość Duch salsy Dumni alfonsi i ich pokorne prostytutki Dzieci Boga: zagubione i odnalezione Dziedziczka egzekucji Dzień, w którym narodziliśmy się na nowo Dziewczyna z plakatu Dziękuję, panie prezydencie: Helen Thomas w Białym Domu Ebola Edukacja Dee Dee Ricks Edukacja dla opornych Edukacja Mohammada Husseina Eero Saarinen: architekt - wizjoner Ekscentryczny świat Heeryʼego Elektroniczne brzmienie Wiednia Elizabeth Murray. Artystka poza kategorią Ella Brennan - cesarzowa kuchni Elvis Presley: Poszukujący, cz. 1 Elvis Presley: Poszukujący, cz. 2 Erdogan: narodziny władzy absolutnej Ethiopiques: Muzyka duszy Ewa Farna 10: Skazana na busa Fabryka Triangle: Pamięć o pożarze Fahrenheit 11/9 Fantastyczny Pan Bill Murray FC Roma Ferrell na boisku Festiwal Wigstock Flight of the Conchords: Na żywo w London Apollo Forman vs. Forman Fuks, szczęśliwa zebra Fukushima – WSTĘP WZBRONIONY Garcia Lorca. Księżyce Nowego Jorku Gdy nadejdzie wojna Generacja singli Geniusz, oszust i Stalin - jak walczono z głodem w ZSRR Gorąca kawa \"Gorączka sobotniej nocy\" - Kultowy film disco Granice wolności słowa Greg Louganis znów na trampolinie Gringo w faweli Gwałt w małym miasteczku: Historia Florence Holway Harold i Lillian - hollywoodzka love story Heath Ledger - to ja Heidi Fleiss: Nowy początek kariery Herzog/Gorbaczow Hip hop: Droga na Wall Street Historia Pierre'a Woodmana Hokusai - geniusz drzeworytu Indian Point: Wyobrażając sobie niewyobrażalne I Bóg stworzył seks I ty możesz zostać miss Jak robią to Francuzi Jak rock and roll obalił mur berliński Jak zostałem Bondem Jane Fonda w pięciu odsłonach Janka Ja, pedofil Jean Paul Gaultier. Szyk i Krzyk Jestem Herkulesem Jestem zwierzęciem: Ingrid Newkirk i organizacja PETA Jeszcze dzień życia Jeszcze dzień życia Jetpack: Posiąść niebo John i Yoko: Nad nami już tylko niebo John McCain: Komu bije dzwon Josephine Baker - od gwiazdy do działaczki Jumbo - najsłynniejszy słoń świata Jutro albo pojutrze Już jestem Kainowe dzieci Kampania Beto Kapitan Kara śmierci Kareem: Jeden jedyny Kariera i upadek Rogera Ailesa Katastrofa Britannica Kibice Kiedy puściły wały: Requiem w 4 aktach Kiedy zrozumieliśmy Kim była Maria, matka Jezusa? Klan małych pawianów Klasowy mur Klinika \"Kres Życia\" Klub osieroconych córek Kłopoty rodzinne wydry Kocham Cię, teraz umieraj Kochana mamusia nie żyje Kochankowie Komeda Komiksowy maraton Komunia Kongo: zmowa milczenia Koniec Koniec z mięsem Koran na pamięć Korona Ziemi Kości niezgody Królowa ciszy Królowe życia. Pielgrzymka Krystyna Mazurówna idzie pod nóż Księżniczka na kacu Kto finansuje terroryzm Kto napisze naszą historię Larry Kramer kocha i nienawidzi Lato na Alasce Linia kryzysowa dla weteranów Little Rock: Pół wieku później Lot nad chińskim \"Avatarem\" Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka Luwr - więcej niż muzeum Łamiąc obyczaje Maciek Sieradzky - Jak nie zostałem sokistą Magia burleski Maiden Mallory Mann kontra Ford Marceline. Kobieta. Stulecie Maria Czubaszek idzie pod nóż Martin Luther King: Prorok na pustyni Mata Hari - nagi szpieg McMiliony McQueen Mečiar Metro Między Rockiem a kowadłem Mike Nichols: Moje początki Miliard szczęśliwych ludzi Miłość bez ustawki Miłość na głodzie Miss plastiku – piękno spod skalpela Młodzi obywatele XXL: Bar sałatkowy Kebreei Młodzi obywatele XXL: Test na zdrowie Młodzi obywatele XXL: Walka o stołówkę Moja Wola Moje głupie serce Moje życie z autyzmem Monologi waginy Morderstwa w Chesire Motelowe dzieci z hrabstwa Orange Mój najstarszy kuzyn Mroczna tajemnica Kościoła Mustangi. Dzikie konie Ameryki Muzeum Auschwitz-Birkenau Myśl jak zwierzę! Nadejdą lepsze czasy Nadzy i pozytywni Nagość wystawiona na widok publiczny Najgłupsi polscy złodzieje Nastoletni mordercy Na bankiecie u Prezydenta Francji Na fotelu u fryzjera Na planie filmu Agnieszki Holland \"Gorejący krzew\" Na ratunek dzieciom: Misja państwa Kraus Na ratunek oceanom Na ratunek zwierzętom Afryki Na wolności Na zewnątrz bańki: Z Alexandrą Pelosi przez Amerykę Nic już nie będzie takie samo Niebezpieczny syn Niebieska energia - nieznana moc soli Niech żyje bal! Niepowstrzymani Niesamowite materiały nowej generacji Nietykalny Nie takie dzikie... Nikt nie umiera w Lily Dale Nixon według Nixona, własnymi słowami Numer na przedramieniu pradziadka Nurkowanie z rekinami Obey Giant - street art zmienia świat Obrzędy z Południa Obsesja doskonałości Ocalić 895 pelikana Oczyścić miasto: Historia Pogromców Duchów Od wypłaty do wypłaty: Życie Katriny Gilbert Ogrodzenie Okaleczone Okupacja Paryża - podziemna wojna Operacja Newburgh Opowieści Latynosek Opowieści Latynosów Opowieści o wiewiórkach Opowieść o Susan Sontag Oskar Schindler. Prawdziwa historia Ostatnie Walentynki Ostatni list do domu: Głos amerykańskich żołnierzy walczących w Iraku Ostatni SUV zjeżdża z taśmy Ostatni uścisk: Trzy dni na Obozie Pocieszenia Ostre wyścigi: Bolidy z Indiany \"Osy\": Amerykańskie pilotki II wojny światowej Overdose Owady - superbohaterowie świata zwierząt O Matko! Mamo to ja! Pamiętniki z Oslo Pan i pani Hitchcock Parkland Paryż na słodko Paryż, rok 1900. Miasto świateł Patrick Swayze - tancerz, aktor Pavarotti Peter Handke - las o zmroku Pielgrzymka za Euro Pieska Ameryka. Opowieści o lęku, stracie i zdradzie Pingwiny Piosenka Xiary Pizza, pizza, pizza! Plac Tahrir: 18 dni niedokończonej rewolucji Planeta Petrila Planeta Youtube Płomień miłości Pociąg nadziei Podróż marzeń Podróż na każdą kieszeń: Rumunia Poniedziałki w Racine Portrety damy Powiedz jej imię: Życie i śmierć Sandry Bland Powstanie w warszawskim getcie - przemilczane fakty Poza nawiasem Po drugiej stronie drzwi Po drugiej stronie kamery Po trzęsieniu ziemi: Łzy Syczuanu Praga na weekend Prasowanie piersi Prawda o robotach zabójcach Procesy oświęcimskie. Przerwana zmowa milczenia Projekt RockinʼHigh Prostując ścieżki Przebojowi mnisi Przehandlować Niemców Przeklęte mokradła kajmanów Przesłuchanie: jak to się robi w Ameryce Punkt Krytyczny - Energia odNowa Puszkarze Putin - mistrz rosyjskiej ruletki Rabini na pustkowiach Australii Radio Air America: Wahnięcie na lewo Raje podatkowe Wielkiej Brytanii Raport specjalny VICE'a: Przyszłość pracy Ratujmy jedzenie! Ray i Liz Rebelia Jordana Petersona Religia dla geja Requiem dla zabitych: Amerykańska wiosna 2014 Robin Williams: W mojej głowie Rozdanie Rozdzieleni: Dramat na granicy Róg Dwunastej i Delaware Ryzykowne picie San Francisco 2.0 Schrzaniliśmy to! Sekcja zwłok: Zmarli przemówili Sekrety równonocy Seksualne molestowanie zakonnic. Druga hańba kościoła Seks w ZSRR. Prawda i obłuda Sergio Leone - portret \"rewolwerowca\" Sieć Siedem dni w piekle Skarby grobowca Wari Skrzywdzone dziecko Słoniowa pamięć Statua wolności: Matka wygnańców Steve McQueen, King of Cool Strzeż się Slendermana Studs Terkel słucha Ameryki Supergirl. Najsilniejsza dziewczynka świata Superherosi Szczupłe Sześć stopni oddalenia Szkoła jazdy dla Saudyjek Szlachectwo (nie) zobowiązuje Szóstka Sondheima Śpiączka Światło w ciemności: Sztuka niewidomych fotografów Tajemnicze życie ogrodu Tajlandia z góry Tak brzmi Blue Note! Taser. Paralizator prawie bezpieczny Taśmy Icemana: Rozmowy z mordercą Teddy Pendergrass - król soulu Terroryzm: Dylematy frontu domowego The Dana Carvey Show. Komiczny krach The FIFA Family: Love Story Toksyczne gorące krzesło Toto i jego siostry Tour de doping To umiem, a tego nie To wam się nie upiecze: Strajk pracowników Stella d'oro To wszystko zmienia Trans-akcja Twardzielki Twardzi jak skała Twarzą w twarz z handlarzami bronią U2: Experience - koncert w Berlinie Ukradzione córki: Porwane przez Boko Haram Ultra Upadek i odrodzenie Upadła gwiazda Afganistanu USA - Bóg dał nam broń Ustrzelić mafię Utalentowany oszust Uwaga: Ten lek może cię zabić Uzależnienie Uzbrojeni nieletni Varda według Agnes Volta - relacja z premiery Walka z szatanem Wewnętrzny ogień Joana Miró Whitney Whitney Wiatr. Thriller dokumentalny Wieczna noc Wielcy, mali ludzie Wielki Mur z góry Wietnam z góry Wieża Eiffla - historia niezwykłego zakładu Więcej niż człowiek? Wirtualna wojna Włochy i mafia. Krwawy pakt Wojenne rany 1861-2010 Wrzenie w Baltimore Wspominając artystę: Robert de Niro senior Wszyscy na pokład. Rodzinny rejs Rosie Wszystkie wspaniałe rzeczy Wszystko jest opowieścią Wszystko o Ann: Gubernator Richards Teksasu Wszystko pod kontrolą Wyklikana miłość Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi Wytropić Bin Ladena Wyznania mordercy Wyznania płatnego mordercy Wyzywające, chętne, świadome. Inna twarz feminizmu W cieniu sławnego rodzeństwa W cieniu wież: Liceum Stuyvesant 11 września W imię sprawiedliwości: Walka Bryana Stevensona o równouprawnienie W jedności siła. Żołnierze Kompanii E W milczeniu W obronie słoni W odwiedzinach u Pana Rogersa XXXLove YETI. Człowiek gór Zabić pacjenta zero Zadziwiający świat królików Zakazana miłość w Kabulu Zakazany Paryż. Podziemia stolicy Zakopane skarby Zanim Cię zobaczę EXTRA Zapaśniczka z Boliwii Zapomniane lasy Malezji Zatopione sekrety faraonów Zbrodnie wyobraźni: Przypadek policyjnego kanibala Zestresowany naród Zgłosić gwałt Ziemia do dzieci. Jak dbać o naszą planetę Ziemia pełna gazu, część 2 Zła dobra Ameryka: głosy z kampanii wyborczej Złudny urok: Sprawa Pameli Smart Zrozumieć dysleksję Zwierzęce konstrukcje Życie bez snu Życie bez tajemnic Życie na przekór Życie po życiu: Ameryka bez cenzury