Player.pl | Sprawdź najbardziej angażujący serwis VOD w Polsce. Programy i seriale TVN nawet tydzień przed premierą w TV, filmy na życzenie prosto z kina, wyselekcjonowane bajki dla dzieci. Kanały na żywo m.in: TVN24, MINIMINI+, ALEKINO+, NSPORT+, ELEVEN.
Serial obyczajowy to jeden z najpopularniejszych gatunków telewizyjnych. Podejmowane są w nim tematy związane z charakterystycznymi zachowaniami społecznymi, tradycjami, zwyczajami, codziennością itp. Często w serialach obyczajowych przedstawiane jest „codzienne życie”, a widz ma możliwość śledzenia losów wielu bohaterów. Zazwyczaj w każdym odcinku dowiaduje się, jak dalej potoczyło się życie konkretnych osób. Większość seriali obyczajowych opartych jest o ciąg przyczynowo-skutkowy, a więc oglądający na bieżąco obserwuje poczynania ulubionych bohaterów.
Bywa, że seriale obyczajowe tworzą upodobania lub zainteresowania widzów. Mają one wywoływać emocje, a niekiedy zmuszać do myślenia. Bardzo popularne są seriale obyczajowe dla młodzieży, w których podejmowane są trudne tematy, z którymi mogą zetknąć się młodzi ludzie.
Seriale obyczajowe mogą dotyczyć konkretnych zagadnień. Dużym zainteresowaniem cieszą się seriale obyczajowe o medycynie, np. „Ostry dyżur”, „Chirurdzy” czy „Dr House”, gdzie praca w szpitalu staje się tłem dla wątków o konkretnych bohaterach. Popularne są także seriale poświęcone prawu jak „Prawnicy z Miasta Aniołów”, „Sprawa idealna” czy „Prawo Agaty”.
Rankingi seriali obyczajowych zazwyczaj obejmują zagraniczne superprodukcje. Wśród nich są także serie, które nie są już obecnie nagrywane, jednak wciąż cieszą się ogromną popularnością. Przykładem jest „Seks w wielkim mieście”, który powstawał w latach 1998 – 2004. Fabuła koncentruje się wokół grupy przyjaciółek, które mieszkają w Nowym Jorku. Widz obserwuje losy Carrie Bradshaw, które pisze felietony dla takich magazynów jak Vogue, Mirandy Hobbes Brady – prawniczki, Charlotte York McDougal, która jest marszandem i szuka idealnego męża, a także Samanthy Jones, która ma własną agencję PR i prezentuje dosyć ekstrawaganckie podejście do życia.
W podobnym tonie utrzymany jest serial „Gotowe na wszystko”, który produkowano w latach 2004 – 2012. Akcja toczy się wokół losów mieszkanek Wisteria Lane, które tylko z pozoru są idealnymi paniami domu. Serial ten łączy w sobie cechy charakterystyczne dla kilku gatunków: komedii, opery mydlanej, dramatu, a nawet kryminału.
W rankingu seriali obyczajowych wymienia się także „Kochane kłopoty”. Fabuła koncentruje się na losach matki – Lorelai i córki – Rory. Ich perypetie, nawet jeśli dotyczą poważnych zagadnień, utrzymane są w optymistycznym i komediowym tonie. Wysoko ocenianym serialem obyczajowym jest także „Orange Is The New Black”, w którym widz poznaje historie osadzonych w amerykańskim więzieniu kobiet. Produkcja ta jest oparta na faktach, początkowo skupia się jedynie na losach Piper Chapman, dobrze sytuowanej mieszkanki Nowego Jorku, która nagle zostaje skazana za występek sprzed lat, o którym zdążyła już zapomnieć.
Bardzo dobrym topowym medycznym serialem obyczajowym jest także produkcja „Chirurdzy”, która emitowana jest od 2005 roku. Fabuła dotyczy życia osobistego i zawodowego lekarzy oraz stażystów pracujących w szpitalu w Seattle, główną bohaterką jest Meredith Grey, córka znanej kobiety-chirurg.
Dobrym serialem obyczajowym o podobnej tematyce jest „Ostry dyżur”, który w latach emisji (1994 – 2009) był wielokrotnie nagradzany takimi statuetkami jak Emmy czy Złote Globy. W „Ostrym dyżurze” zagrali m.in. tacy aktorzy jak George Clooney, Noah Wyle czy Julianna Margulies.
Zagraniczne seriale obyczajowe najczęściej obejmują produkcje amerykańskie i brytyjskie. Popularne serie z USA dotyczą różnych zagadnień, często koncentrują się wokół prawa, medycyny lub codziennego życia bohaterów w wielkich miastach. Wśród cieszących się dużym uznaniem amerykańskich seriali obyczajowych wyróżnia się dostępne na Player: „Billions”, „Ekipa” i „Kto się odważy”. Oprócz tych tytułów popularne od lat są także produkcje: „Ally McBeal”, „Beverly Hills, 90210”, „Boston Public”, „Californication”, „Dynastia”, „Lekarze marzeń”, „Miasteczko Twin Peaks”, „Rodzina Soprano” czy „Przystanek Alaska”.
Wielka Brytania również może pochwalić się wieloma produkcjami, które zdobyły uznanie widzów na całym świecie. Są to takie seriale obyczajowe jak „Anna Karenina”, „Doktor Żywago”, „Duma i uprzedzenie”, „Hotel Babylon”, „Na końcu świata”, „Oliver Twist”, „Poldark – Wichry losu”, „Sugar Rush” czy „Targowisko próżności”.
Polskie seriale obyczajowe to jedne z chętniej kręconych produkcji w kraju. Dawniej największą popularnością cieszyły się takie tytuły jak „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Boża podszewka”, „Alternatywy 4” czy „Siedlisko”. Obecnie powstaje wiele dobrych seriali obyczajowych poświęconych współczesnym czasom. Jest to na przykład „Druga szansa” dostępna w serwisie Player. Produkcja ta koncentruje się wokół losów Moniki Boreckiej – popularnej producentki filmowej i agentki gwiazd, która zostaje wmieszana w posiadanie i handel substancjami psychoaktywnymi. W „Drugiej szansie” występuje plejada polskich gwiazd, w tym Małgorzata Kożuchowska, Rafał Królikowski, Maja Ostaszewska, Bartłomiej Świderski, Michał Żurawski czy Radosław Pazura.
Kolejnym polskim serialem obyczajowym cieszącym się ogromną popularnością jest „Diagnoza”. Produkcja ta jest emitowana na antenie TVN oraz dostępna w serwisie Player. Fabuła przedstawia losy Anny Leśniewskiej, która wraca do Polski i chce odzyskać swoje dzieci, jednak uniemożliwia jej to wypadek, po którym traci pamięć. W serialu „Diagnoza” grają tacy aktorzy jak Maja Ostaszewska, Maciej Zakościelny, Adam Woronowicz, Magdalena Popławska, Sonia Bohosiewicz i Jan Englert.
Warty obejrzenia jest również „Przepis na życie”, który ma cechy gatunkowe nie tylko serialu obyczajowego, ale również komediowego. Powstał on według scenariusza Agnieszki Pilaszewskiej i odniósł ogromny sukces. Prawa do jego emisji sprzedano nawet kilku zagranicznym krajom. Największą wartością tego serialu jest humor i ironia, które są obecne niemal w każdej scenie. Nie bez znaczenia jest także doborowa obsada. W pierwszoplanowych rolach można podziwiać Magdalenę Kumorek, Borysa Szyca, Piotra Adamczyka, Maję Ostaszewską i Edytę Olszówkę.
Wśród dobrych i bardzo dobrych seriali obyczajowych polskiej produkcji wymienić można jeszcze „39 i pół”, „Belle Epoque”, „Brzydulę”, „Julię”, „Klub szalonych dziewic”, „Lekarzy”, „Magdę M., „Na noże”, „Na Wspólnej”, „Prawo Agaty” czy „Singielkę”. Wszystkie te serie są dostępne dla widzów w serwisie Player.