Dzień Dobry TVN

sezon 43

Dzień Dobry TVN

Polskie łąki i lasy to doskonały zamiennik sklepu spożywczego. Jadalne chwasty - odpowiednio przyrządzone - potrafią zmienić rodzinny obiad w wykwintne danie o zapachu sielankowej łąki. O tym, jakie zioła warto zebrać i w jaki sposób je wykorzystać, opowiedział dziś Piotr Ciemny, autor książek. - Dziki chmiel smakuje jak szparagi. Wystarczy przesmażyć na oliwie, aby zrobił się chrupiący i przepyszny - powiedział propagator chwastów w kuchni. Jakie dobrodziejstwa natury idealnie sprawdzą się jako przekąska do filmu? Jak wykorzystać pędy świerku?

Niezwykłe odkrycie naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Polscy naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego uzyskali naturalny i bezpieczny dla zdrowia preparat do blokowania promieni UV. O tym, jak działa ta rewolucyjna metoda, opowiedzieli dziś prof. dr hab. Marcin Majka i dr Ryszard Grzybek. - Jesteśmy w stanie w warunkach laboratoryjnych wytwarzać bardzo dużą ilość melaniny, która naturalnie występuje w naszej skórze. Dzięki temu dermokosmetyk będzie nas chronił przed promieniowaniem i dawał pewien rodzaj samoopalacza - zdradził Marcin Majka, twórca wynalazku. Kiedy preparat zostanie wprowadzony na rynek?

Pogoda na dziś

Bartek Jędrzejak razem ze specjalistką od muzyki Natalią Arciszewską przyglądali się nowej wystawie w Centrum Nauki Kopernik. Jak świat muzyczny wpływa na dorastanie dziecka? Przy okazji prezenter przedstawił prognozę pogody na dziś. Jakie temperatury czekają nas w najbliższych dniach?

Co było dalej?

Głównym bohaterem dzisiejszej zagadki w cyklu „Co było dalej?” był Marcin Prokop. Prowadzący program „Dzień Dobry TVN” znalazł w swojej marynarce sztuczną rybę. Co z nią zrobił? Jakie zabawne zakończenie tej sytuacji wymyślili widzowie?

Nakaz do zadań specjalnych

9-letni Nakaz to pies specjalny, który pełni służbę w Zakładzie Karnym w Głogowie. Prowadzi między innymi kontrolę rzeczy, korespondencji i miejsc pracy zatrudnienia skazanych. - Przeszukanie celi zajmuje mu między 15 a 20 minut. Pies wskazuje, gdy jest lub mógł tam wcześniej być środek odurzający, ponieważ zapach narkotyku utrzymuje się bardzo długo - powiedział Piotr Stelmach. Przewodnik psa specjalnego zdradził, że nie wyobraża sobie pracy bez niego. Jest nie tylko funkcjonariuszem i partnerem, ale i przyjacielem Piotra. Jak wygląda ich dzień?

Corrida Andrzeja Lichoty

Marcin Sawicki odwiedził gmach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, aby przyjrzeć się najnowszej wystawie Andrzeja Lichoty. Skąd czerpie inspiracje do swoich dzieł? - Podróże dają mi niesamowity impuls inspiracyjny, a także zmiana światła, jaka się z tym wiąże. Corrida jest dla mnie zmierzeniem się z czerwoną barwą. Aby ten cykl powstał, musiałem przejść przez własną wewnętrzną arenę - wyznał Andrzej Lichota. Jak widok prawdziwej corridy wpłynął na artystę? Co chciał przekazać w swoich pracach?