Czarnobyl

Miniserial przedstawiający fabularyzowaną historię awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Czarnobyl – streszczenie

28 kwietnia 1986 roku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie, na terenie ówczesnego ZSRR, doszło do ogromnej eksplozji. Uwolniona podczas wybuchu chmura radioaktywna spowodowała skażenie promieniotwórcze na terenie Białorusi, Rosji, Ukrainy i rozprzestrzeniła się po całej Europie, w tym w Polsce, Skandynawii, Europie Środkowej i Zachodniej. Miniserial śledzi losy kilku postaci. Jared Harris wciela się w Walerija Legasowa, wiodącego radzieckiego fizyka jądrowego, który był członkiem komisji badającej przyczyny awarii i jako pierwszy zrozumiał skalę katastrofy. Stellan Skarsgård gra zastępcę przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR Borysa Szczerbinę, który z kremlowskiego nadania przewodniczył pracom rządowej komisji ds. Czarnobyla w pierwszych godzinach po awarii. Emily Watson zobaczymy w roli Ulany Khomyuk, radzieckiej fizyczki jądrowej, która chce poznać prawdziwe przyczyny wybuchu reaktora. Składający z pięciu odcinków miniserial opowiadający o największej w historii awarii reaktora atomowego, która miała miejsce 1986 roku na terenie należącej wówczas do Związku Radzieckiego Ukrainie.

Czarnobyl – obsada

W głównych rolach występują nominowany do nagrody Emmy Jared Harris (serial Mad Men), zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie Stellan Skarsgard oraz dwukrotnie nominowana do Oscara Emily Watson. Obok nich pojawiają się również Paul Ritter, nominowana do BAFTY Jessie Buckley, Adrian Rawlins oraz Con O’Neill. Twórcą scenariusza był Craig Mazin, a za reżyserię odpowiadał Johan Renck.

Czarnobyl – gdzie obejrzeć?

Cały serial jest dostępny online w serwisie VOD player.pl.

Czarnobyl, sezon 1, odcinek 5 Czarnobyl, sezon 1, odcinek 4 Czarnobyl, sezon 1, odcinek 3 Czarnobyl, sezon 1, odcinek 2 Czarnobyl, sezon 1, odcinek 1