Pajęczyna

sezon 1 odcinek 6

Pajęczyna 4K

Akcja z przeszłości przenosi się do 1984 r.  Na mocy amnestii Stanisław Wanio wychodzi z więzienia. Odbierają go „chłopcy z nagonki” Benek i Rusłan. Leśniczy chce się dowiedzieć, komu tak bardzo zależało na wsadzeniu go za kratki. Mężczyzna planuje odwet za swoje zrujnowane życie.

W 2010 r. Kornelia rozmawia z Mają o śmierci swojej matki, Teresy Titko. Wkrótce w jej ręce trafia zaginiona teczka matki z IPNu. Czy informacje w niej zawarte rzucą nowe światło na okoliczności zbrodni z przeszłości? Kornelia nie zdaje sobie sprawy, że zarówno ona, jak i Marcin znajdują się w pozycji zwierzyny łownej.

Mróz dostaje zaskakujące zaproszenie. Czas konfrontacji jest coraz bliżej. Wkrótce dochodzi do kolejnej tragedii, która całkowicie zmienia bieg śledztwa Kornelii.  Prawda wydaje się być w zasięgu ręki. Ma jednak swoją okrutną cenę.

Pajęczyna - opis serialu

Serial "Pajęczyna" to historia inspirowana mało znanymi faktami z historii późnego PRL-u, kiedy to w szczycie gierkowskiej prosperity Polska rozwijała własny program atomowy. Dzieciństwo Kornelii Titko (Joanna Kulig), odważnej naukowczyni obdarzonej niezwykłą pamięcią, zniszczyła przedwczesna śmierć rodziców oraz starszej siostry, która zginęła w wypadku samochodowym. Matka Kornelii, Teresa Titko (Anna Radwan) była wybitnym fizykiem jądrowym; w gierkowskim programie nuklearnym pełniła rolę prawej ręki jego twórcy, generała-profesora Grzegorza Giedrowicza (Marek Kalita). Po latach w życiu Kornelii pojawia się tajemniczy mężczyzna, który twierdzi, że był niegdyś oskarżony o zabójstwo jej siostry. Bohaterka rozpoczyna prywatne śledztwo. Kim jest tajemniczy mężczyzna i co naprawdę łączy go ze śmiercią dwóch najbliższych Kornelii kobiet? Jaką cenę przyjdzie jej zapłacić za wtargnięcie na zakazane terytoria? Jaką rolę w tej historii sprzed lat odegrali oficerowie PRL-owskiego kontrwywiadu: kapitan Ewa Wolańska (Michalina Olszańska/Liliana Głąbczyńska) oraz podporucznik Tadeusz Mróz (Mateusz Banasiuk/Mirosław Baka)? Komu zależało na tym, aby Polska nie dołączyła do niewielkiego grona państw, liczących się w atomowym wyścigu?

Pajęczyna - obsada i twórcy

Obok Joanny Kulig w serialu pojawią się także Eryk Lubos (Stanisław Wanio), Michalina Olszańska (Ewa Wolańska 78'), Anna Radwan (Teresa Titko), Szymon Bobrowski (Włodzimierz Węgrowski 78’), Marek Kalita (prof. Grzegorz Giedrowicz 78’), Andrzej Grabowski (Edward Gierek) oraz Wojciech Wysocki (Piotr Jaroszewicz).

Serial jest koprodukcją House Media Company i TVN Grupa Discovery. Producentami są Wojciech Bockenhaim (TVN) i Grzegorz Olkowski (House Media). Za reżyserię odpowiada Łukasz Jaworski, a autorem zdjęć jest Witold Płóciennik. Scenografią zajmuje się Maciej Fajst, kostiumami Ewa Gronowska, a charakteryzacją Pola Guźlińska. Kierownikiem produkcji serialu „Pajęczyna” jest Tomasz Parnowski, a autorami scenariusza Dariusz Suska, Wojciech Bockenheim oraz Jacek Małecki. Zdjęcia do produkcji rozpoczęły się pod koniec maja i realizowane są w Warszawie i okolicach.

Pajęczyna - gdzie oglądać?

Serial wkrótce dostępny w serwisie VOD player.pl