Wyjątkowe domy

sezon 1 odcinek 8

Wyjątkowe domy

Omenaa Mensah odwiedzi dom w Żarowie, nazywany przez projektanta domem czterech żywiołów.
Dom w Żarowie to wg autora tego projektu, architekta Leszka Kalandyka, dom który ma w sobie 4 żywioły. Żywioł wody (basen), żywioł ognia (kominek), żywioł powietrza (duże okna i wysoki na prawie 8 metrów salon) oraz żywioł ziemi, czyli materiały wokół domu i z których został on stworzony.

To nowoczesna bryła z dwuspadowym dachem. I tu ciekawostka, bo dach dwuspadowy wynikający z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zaczyna znikać gdy podchodzimy bliżej domu i tworzy wtedy wrażenie dachu płaskiego, o którym marzył inwestor.

Wnętrza przestronne, z dużą ilością przeszkleń. Od wejścia widać motywy nawiązujące do miłości inwestora do Nowego Jorku – czarna blacha na balustradzie schodów nawiązująca do nowojorskiego metra czy olbrzymia tapeta z mapą Manhattanu na ścianie w salonie. Salon ma wysokość 8 metrów, tworząc piękną , otwartą na ogród przestrzeń. Parter to salon z kuchnią i jadalnią, z której można wyjść na taras. Piętro to część prywatna z łazienkami, sypialniami, siłownią na tarasie zewnętrznym i pralnią z wyjściem na taras.

Piękno, użyteczność i trwałość, jak twierdzi architekt cytując rzymskiego architekta Witruwiusza, to podstawa dobrej architektury. I to wszystko mamy w tym domu.

Wyjątkowe domy - opis programu

W nowym programie odkryje nowoczesne domy, które prezentują design na światowym poziomie. W premierowej serii odwiedzi aż 10 wyjątkowych miejsc oraz porozmawia z najlepszymi polskimi architektami i projektantami wnętrz. Od samych właścicieli dowie się co ich zainspirowało do projektów oraz jak wygląda codziennie życie w takich przestrzeniach.

obaczymy niesamowity Catamaran House w kształcie łodzi w podwarszawskim Józefowie, Beton House Hani i Seweryna Nogalskich, szklany dom pod Berlinem, którego złożenie trwało kilka dni oraz Dom Kurtyna – można go znaleźć na Mazowszu. Jego betonowa fasada przypomina właśnie opadającą kurtynę. Jedno jest pewne! Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście!

Wyjątkowe domy - gdzie oglądać

Odcinki zobaczysz na antenie TVN Style oraz platformie VOD Player.pl