W dobrym stylu

sezon 3 odcinek 6

W dobrym stylu 3

Czasem żyjemy latami z uciążliwą dolegliwością lub w lęku przed chorobą i nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dobrze postawiona diagnoza może zdecydowanie polepszyć jakość naszego życia i naszych bliskich. Małgorzata Rozenek–Majdan wzięła więc pod lupę zdrowie, aby przekonać nas, że można leczyć i zapobiegać wielu, czasem bardzo kłopotliwym, dolegliwościom.

Jedną z nich, choć brzmi to na pozór zabawnie, jest chrapanie, jednak jego konsekwencje są już mniej śmieszne, bo mowa o problemach z sercem czy oddychaniem. Krzysztof Cecherz, otolaryngolog, oraz jego pacjent, Michał Górecki, podzielili się swoimi prywatnymi i zawodowymi doświadczeniami związanymi z objawami oraz metodami niwelowania chrapania.

Głowa może boleć po nie przespanej nocy, spowodowanej chrapaniem, ale jeśli napady bólowe zdarzają się kilkanaście razy w ciągu miesiąca, to prawdopodobnie mamy migrenę. Jeśli farmakologia nie pomaga, można sięgnąć po botoks – ten sam, który jest używany w medycynie estetycznej. Podany w odpowiednie miejsca niweluje bóle migrenowe na kilka miesięcy! Prowadząca przyglądała się takiemu zabiegowi, przeprowadzonemu w Klinice Ambroziak przez neurologa, Izabellę Jeleńską – Draim.

Szukając rozwiązania naszego problemu, czasem znajdujemy nieoczywistą diagnozę. Tak było w przypadku Tolka, którego mama, Iza Niepokólczycka, trafiła z synem do optometrysty. Tolek miał problemy z pisaniem i czytaniem, żaden specjalista nie potrafił znaleźć przyczyny tych problemów, aż w końcu pomogła rehabilitacja oczu, którą przeprowadził specjalista od widzenia, Kamil Błaszczyk.

Jest wiele chorób i dolegliwości, które dają trudne do rozpoznania objawy, dlatego warto się regularnie badać. Do cytologii i mammografii będzie namawiał wszystkie panie, wraz z Małgosią Rozenek – Majdan, lekarz ginekolog – onkolog, Andrzej Nowakowski. Jeśli zachęcą choć jedną panią do wykonania badań, to już będzie to wielki sukces, bo może to oznaczać aż jedno życie! Pamiętajmy, że wiele chorób wcześnie wykrytych daje się wyleczyć w stu procentach! Warto więc poświęcić sobie kilka godzin w roku na wykonanie badań, a spokojny sen bez bólu głowy gwarantowany!