W dobrym stylu

sezon 1 odcinek 5

W dobrym stylu

Cyklamen, bluszcz, aloes, żyworódka, trzykrotka... te rośliny, choć wszystkie piękne, nie wszystkie są dla nas przyjazne. Z drugiej strony nie każdy chwast nadaje się tylko do wypielenia i wyrzucenia, warto więc sprawdzić, które z roślin nas otaczających, należy uprawiać na naszych balkonach i parapetach, a które dodać do ulubionej sałatki. Małgosia Rozenek – Majdan zabierze nas na łąkę i sprawdzi, co „w trawie piszczy”!

Przewodniczką po łące pełnej mało znanych dla nas smaków, będzie Małgosia Kalemba – Drożdż, profesor biochemii, autorka książki i bloga o jadalnych chwastach. To, że zioła są smaczne i zdrowe wiemy wszyscy, ale czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, ile pysznych chwastów rośnie na łąkach, a które omijamy szerokim łukiem? Dzikich roślin możemy też użyć do wyprodukowania domowego balsamu czy naparu przeciwko depresji. Krwawnik, dzikie mirabelki czy babka lancetowata dodadzą smaku sałatkom tak samo dobrze, jak popularna bazylia, rozmaryn czy pomidory. A na męską potencję najlepsze są nasiona pokrzywy, o czym od dwóch tysięcy lat wiedzą Arabowie! Kto by się przejmował takimi problemami, na pewno nie Małgosia!

Parapet w mieszkaniu czy przydomowy ogródek mogą dostarczyć ogrodnikom amatorom wiele satysfakcji. Maja Popielarska, dziennikarka TVN i ekspert świata roślin, wraz z Małgosią, posieją zioła i opowiedzą o niespotykanych właściwościach roślin. Czy wiecie, że dzięki tej wiedzy możecie zastąpić kilka nawilżaczy powietrza - jedną rośliną?! Rozejrzyjcie się po swoim domowym ogródku, może wśród banalnych paprotek, aloesów i cyklamenów odkryjecie roślinę, która okaże się Waszym sprzymierzeńcem lub wrogiem? A zbierając na łące jadalne chwasty na sałatkę sprawdźcie, czy nie ma wśród nich czterolistnej koniczyny! Może szczęście uśmiechnie się właśnie do Was?