W cieniu Świetlistego Szlaku

sezon 1 odcinek 1

W cieniu Świetlistego Szlaku

„W cieniu Świetlistego Szlaku" to wstrząsający dokument stawiający pytania o naturę wolności i kondycję humanizmu. Obraz ten zmusza do działania w obliczu ludzkiej krzywdy.

W cieniu Świetlistego Szlaku - opis programu

Przez 20 lat Peru było objęte wojną domową. Organizacja terrorystyczna Świetlisty Szlak usiłowała dokonać rewolucji komunistycznej na drodze walki zbrojnej z państwem peruwiańskim. Indianie Ashaninkas, których terytoria znalazły się w strefie działań wojennych, odmówili włączenia się w bratobójcze walki. Wielu mężczyzn zapłaciło za opór śmiercią, inni zostali wcieleni siłą w szeregi terrorystów.

Kobiety porywano do obozów w dżungli, gdzie harowały i były regularnie gwałcone, by rodzić dzieci - przyszłe wojsko rewolucji Świetlistego Szlaku. Wyczerpane porodami, pracą i szalejącymi epidemiami, porzucano je wraz ze słabszymi dziećmi w niedostępnych rejonach Amazonii. Przez lata żyły w jej lasach jak zwierzęta, w strachu przed wojskiem i policją. Polowały gołymi rękami, gdy osłabły – umierały.

W lipcu 2015 roku jedna z takich grup została odnaleziona w dżungli przez żołnierzy sił rządowych walczących ze Świetlistym Szlakiem. Kobiety i dzieci zakwaterowano na peryferiach indiańskiej osady, dano im wolność i prowizoryczne domy. Nic poza tym.

Ekipa TVN Style dotarła do tej właśnie wioski. Dokumentalistów uderzył obraz ludzi, którzy, mimo odzyskanej wolności, nadal pozostają niewolnikami własnej traumy i niemożności przystosowania się do nowych warunków. Tkwią w zawieszeniu między dzikością a cywilizacją, poczuciem obcości a koniecznością integracji.

W cieniu Świetlistego Szlaku - gdzie oglądać

Program zobaczysz na antenie TVN Style oraz platformie VOD Player.pl