Uwaga!

odcinek 6162

Uwaga!

- Zgodziłem się na ten film i myślę, że się udał. Wciska w fotel – ocenia Tomasz Komenda. Od piątku film o Komendzie będzie można zobaczyć w kinie. Obraz promuje piosenka, specjalnie napisana przez Kazika Staszewskiego.

Gwiazdorska obsada

W filmie Jana Holoubka w postać matki Tomasza, pani Teresy Klemańskiej wcieliła się Agata Kulesza. Tomasza Komendę zagrał Piotr Trojan.

- Spotkałyśmy się z matką Tomka na planie. Stanięcie oko w oko z kimś, kto przeżył tak dramatyczną historię było dla mnie dużym przeżyciem – przyznaje Agata Kulesza.

- Spotkałem Tomka przed rozpoczęciem zdjęć i teraz, niedawno. Jest dużo silniejszy, bardzo dobrze się trzyma – dodaje Piotr Trojan.

Film jeszcze nie trafił do kin, ale już został nagrodzony. Na festiwalu „Młodzi i film” w Koszalinie zdobył pięć statuetek, w tym nagrodę publiczności.

- Nie tylko Tomek zasługuje na opowiedzenie jego historii. Zasłużył na to także policjant Remigiusz Korejwo, który zaczął sam pracować sprawą pracować i odkrył prawdę. To przykład dla wszystkich funkcjonariuszy publicznych, jak powinna wyglądać służba społeczna – zaznacza reżyser Jan Holoubek.

Piosenkę promującą film napisał Kazik Staszewski.

- Sprawa Tomka poruszyła mnie głęboko. Chciałem stworzyć coś, co poruszy także innych. Zależało mi, żeby pogodzić w piosence tragizm sytuacji, z optymistycznym jednak wydźwiękiem – mówi Staszewski i dodaje: Bardzo chciałem poznać Tomka osobiście, ale też denerwowałem się przed tym spotkaniem. Niecodziennie spotyka się bohatera swojej piosenki.

Premiera medialna

Premiera „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” odbyła się 10 września. Widzowie przyjęli obraz entuzjastycznie.

- Zgodziłem się na to, żebym powstał ten film i uważam, że się udało. Film wciska w fotel – mówi Tomasz Komenda.

Od opuszczenia przez Tomasza Komendę zakładu karnego minęły już dwa lata.

- Za trzy miesiące zostanę ojcem. Bardzo się z tego cieszę. Syn będzie miał na imię Filip – mówi Komenda.

- To mój pierwszy wnuczek, wszyscy się cieszymy. Tomek to bardzo przeżywa – dodaje pani Teresa Klemańska.

Tuż po premierowej projekcji filmu, Tomasz Komenda oświadczył się na scenie swojej wybrance.

- Nie spodziewałam się tego wcale. Udała mu się niespodzianka – nie kryła wzruszenia Anna Walter, wybranka Tomasza.

Film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” wchodzi na ekrany kin 18 września i będzie wyświetlany przez dwa miesiące.

W sądzie toczy się proces o zadośćuczynienie i odszkodowanie za 18 lat, które Tomasz spędził w więzieniu.