Uwaga!

odcinek 5941

Uwaga!

Góry zimą są piękne, ale potrafią być bardzo niebezpieczne. Tylko w ostatnich tygodniach w Tatrach zginęło kilka osób. - Samo posiadanie odpowiedniego sprzętu nie gwarantuje bezpieczeństwa. Najważniejsze są umiejętności posługiwania się nim – mówi zastępca naczelnika TOPR.

Polskie Koleje Linowe wraz z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym i Tatrzańskim Parkiem Narodowym, organizują akcję „Odpowiedzialnie w góry!”, która promuje bezpiecznie zachowania w Tatrach.

Rocznie w Tatry wybiera się około czterech milionów turystów. Nieco ponad 40 procent zimą. Część z nich to doświadczeni wspinacze, jednak nie brakuje śmiałków, którzy bez właściwego sprzętu i odzieży ruszają w góry.

- Góry oprócz tego, że są piękne, są groźne. Ludzie często nie zdają sobie z tego sprawy. Myślą, że skoro rano jest słońce, to tak musi zostać do wieczora – podkreśla Sebastian Karpiel-Bułecka, muzyk, ambasador akcji „Odpowiedzialnie w góry!”

Media regularnie obiegają informacje o nieodpowiedzialnych turystach, którzy bez odpowiedniego stroju i ekwipunku wyruszają na szlaki.

- Z roku na rok jest coraz więcej chętnych na turystykę zimową. Taki sprzęt jak raki, czekany to jest podstawa – podkreśla Bartosz Kosewski z wypożyczalni sprzętu sportowego w Kuźnicach.

Jak dopasować ubiór i sprzęt do aktualnych warunków pogodowych? Można o to zapytać w dyżurce TOPR-u, w schronisku, a nawet telefonicznie.

- Po to są schroniska, by taką informację zdobyć. Zapytać to nie jest wstyd. TOPR-owcy też jak wyruszają to sprawdzają pogodę, dzwonią do dyżurnego i proszą o informacje – dodaje Karpiel-Bułecka.