Uwaga!

odcinek 5937

Uwaga!

21-mieszkaniec Konina zginął podczas policyjnej interwencji. Krewni Adama są rozżaleni działaniami prokuratury i wciąż czekają na wyjaśnienie okoliczności jego śmierci.

21-letni Adam zginął dwa miesiące temu w wyniku postrzału podczas policyjnej interwencji. Kiedy patrolujący osiedle funkcjonariusze dostrzegli na placu zabaw trzech młodych ludzi, postanowili ich wylegitymować. Wtedy Adam z niewiadomych powodów zaczął uciekać. Po chwili padł strzał.

- Usłyszałam huk. Biegło dwóch policjantów. Reanimowali go. Pogotowie przyjechało, stwierdzili zgon – mówi mieszkanka Konina.

- Policjant powinien się trochę zastanowić. Jest tu przedszkole, co jakby poszło rykoszetem. Podejrzewam, że policjant był szkolony i mógł dać sobie radę – zwraca uwagę inny mieszkaniec osiedla, na którym zginął Adam.

Wciąż głęboko poruszony śmiercią Adama jest jego ojciec.

- Z tego, co słyszałem, ten człowiek go gonił. Dogonił, złapał za ramię i gdy Adam się do niego odwracał, to strzelił – mówi Artur Czerniejewski, ojciec postrzelonego mężczyzny.

- To jest policjant, który został nie tylko wyszkolony, jak użyć broń, jak zatrzymać napastnika, ale też jak go obezwładnić. Ten policjant mógł obezwładnić Adasia jedną ręką, nie robiąc mu krzywdy – podkreśla Roman Grzelak, krewny Adama.

Siostra 21-letniego Adama: Nie wierzę w to, że mógł dilować

Prokuratura wszczęła śledztwo w kierunku przekroczenia uprawnień przez policjanta oraz nieumyślnego spowodowania śmierci. Jednak do dziś nie przesłuchano funkcjonariusza. Nikomu nie postawiono także zarzutów.

Prokuratura zleciła szereg specjalistycznych badań, w tym szczegółową analizę zabezpieczonego monitoringu. Zlecono także badania substancji psychotropowych, znalezionych w plastikowej torebce niedaleko miejsca zdarzenia.

- W dalszym ciągu trwa gromadzenie materiału dowodowego. Zostały zabezpieczone różnego rodzaju przedmioty, ślady i dowody, przesłuchani zostali świadkowie. Aktualnie oczekujemy na wydanie opinii przez biegłych. Treść tych opinii będzie miała kluczowe znaczenie dla dalszego kierunku śledztwa. Oczekujemy także na końcową opinię z przeprowadzonej sekcji zwłok – mówi Krzysztof Bukowiecki z Prokuratury Regionalnej w Łodzi.

- Kamery skierowane są na furtkę, miejsce, gdzie oddano strzał. Już dziś prokurator mógłby podjąć działania w stosunku do funkcjonariusza, postawić mu chociażby zarzuty. Monitoring jest wysokiej jakości – mówi Roman Grzelak.

Rodzina podkreśla, że wbrew opiniom, które pojawiły się po śmierci 21-latka, Adam nie brał narkotyków.

- To są kłamstwa. Adam unikał problemów. Wolał iść do pracy i ciężko pracować, żeby zarobić niż ryzykować. Dużo mu też na ten temat mówiłem – podkreśla jego ojciec.

- Komenda policji w Warszawie informuje, z nadgorliwością, tylko o narkotykach. Od początku, od 14 listopada, kiedy miało miejsce zdarzenie, zarówno w mediach, jak i ze strony prokuratury występuje nagonka na postać zmarłego i jego wizerunek. Robi się z niego narkomana – dodaje Roman Grzelak.

- On był bardzo wyciszoną osobą. Nie wierzę w to, że mógł dilować, w żadnym wypadku. Nie Adam – podkreśla Nikola Czerniejewska, siostra Adama.