Uwaga!

odcinek 5880

Uwaga!

Z powodu choroby bywał wyśmiewany i odrzucany. Dawid Woskanian udowodnił, że jego tiki nie przeszkadzają w odnoszeniu sukcesów. Dzięki determinacji i pracowitości wygrał 8. edycję Top Model.

Dawid Woskanian ma 20 lat i od urodzenia zmaga się z zespołem Tourette’a. To zaburzenie neurologiczne, które wywołuje tiki nad którymi człowiek nie jest w stanie zapanować.

- Jak miał dwa lata zaczął mrugać oczami. W wieku ośmiu lat tiki się nasiliły. Były to tiki głosowe, ruchy głową, ręką. Już wtedy przypuszczałam, że on ma tę chorobę. Jak Dawid dowiedział się o niej, to powiedział: „Ale to jest nieuleczalne”. I zaczął płakać – mówi Magdalena Wrońska, matka Dawida.

- Byłem bardzo mały i tego nie rozumiałem. Nie rozumiałem, dlaczego jestem inny od wszystkich – wspomina Dawid.

Co to jest zespół Tourette’a? Najczęstsze objawy nietypowego zaburzenia

Zespół Tourette’a powodował wówczas duże problemy.

- Dawid właściwie nie miał kolegów, myślę, że to właśnie przez te tiki. Bałam się o niego i przeżywałam, że człowiek nie może pomóc, nic nie może zrobić – przyznaje matka Dawida.

- Staraliśmy się nakierować go, żeby miał jakieś zajęcia. Namawialiśmy go na przykład na piłkę nożną – dodaje.

Top Model

Dawid pochodzi z 12-tysięcznej miejscowości Kozy, położonej niedaleko Bielska-Białej. Tam dorastał, zdał maturę i  pracował w fabryce słodyczy.

Dawid jako dziecko dwa lata spędził z rodziną w Armenii, stamtąd pochodzi jego ojciec. Teraz wszyscy mieszkają w Polsce. Dawid ma dwie starsze siostry, to one miały największy wpływ na jego udział w Top Model.

- Interesowałem się robieniem zdjęć i wybiegami. Do udziału w Top Model namówiła mnie siostra – przyznaje.

- Od początku w niego wierzyłam. Wiedziałam, że to go pasjonuje. Widziałam w nim potencjał – mówi Lena Woskanian, siostra Dawida.

Już na początku Dawid wzbudził duże zainteresowanie jury.

- To jest bardzo przystojny chłopak, on po prostu stanął i powiedział, że chce być modelem. Ta jego szczerość, bezpośredniość, nieudawanie i niegranie na żadnych emocjach, to jest coś, co spowodowało totalne wzruszenie  – mówi Katarzyna Sokołowska, jurorka Top Model.

Dawid po wejściu do programu rozpoczął półroczną rywalizację z uczestnikami, których na początku było ponad 50.

- Jak go poznałam traktowałam go delikatnie. Wiedziałam, że jest chory, że potrzebuje opieki. Ale w momencie, kiedy poznaje się Dawida okazuje się, że jest super chłopakiem, który w ogóle nie utożsamia się z tą chorobą. Od początku jestem pod wrażeniem jak on to robi – mówi Olga Kleczkowska, finalistka 8. edycji Top Model.

Dawid od 4 lat wspólnie z kolegami z Bielska trenuje street workout, czyli gimnastykę na powietrzu.

- Ten sport buduje przede wszystkim samodyscyplinę i opanowanie, nie wolno się tu poddawać. Dawid jest jednym z lepszych w naszym parku. To mu pomogło jeśli chodzi o skupienie samokontrolę i determinację – mówi Kamil Ślebioda.

- Nie uważam, że jestem inny, mimo, że mam tiki. Chciałbym wejść w światowy modeling, to jeden z moich celów – kwituje Dawid.