Uwaga!

odcinek 5781

Uwaga!

W poniedziałek w Piasecznie pod Warszawą zaginęła 18-letnia Marta chora na Aspergera. Jej rodzice nie ustają w poszukiwaniach. - Ona nie umie odczytywać emocji ludzi, ich intencji. Jest osobą narażoną na wykorzystanie ze strony innych – mówi matka nastolatki.

Marta zaginęła w poniedziałek w Piasecznie pod Warszawą. W czerwcu ukończyła 18 lat. Jest uczennicą liceum. W tym roku będzie zdawać maturę. Marta, choć wygląda jak jej rówieśniczki, cierpi na poważna chorobę.

- Jest osobą z zespołem Aspergera, więc ma duże problemy w relacjach między ludźmi. Nie umie odczytywać emocji, intencji ludzi. Jest osobą narażoną na wykorzystanie ze strony innych. Ona nie będzie rozumiała, w co jest wkręcana. Jest podatna na manipulatorów, bo nie będzie rozumiała, że ktoś jest dla niej zagrożeniem – mówi matka Marty.

- Zespół Aspergera to całościowe zaburzenie rozwoju. To osoby, które mają trudności w zrozumieniu sytuacji społecznych. W sytuacjach nowych, niezrozumiałych są ogarnięte lękiem i reagują w sposób niestereotypowy – mówi Renata Werpachowska, psycholog z fundacji „Synapsis”.

Uwaga - Gdzie oglądać?

Program „Uwaga" emitowany codziennie na antenie TVN o 19:50, a w niedzielę cykl „Kulisy Sławy” o 19:45. Wszystkie reportaże oglądaj online na VOD player.pl.