Uwaga!

odcinek 5776

Uwaga!

„Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca”, podobno tyle wystarczy, by pięknej żyć. Eleni, polska piosenkarka greckiego pochodzenia od ponad 40 lat zaraża publiczność dobrą energią.

Eleni rozpoczynała swoją karierę w 1975 roku śpiewając w działającym w Polsce greckim zespole Prometheus. Po pięciu latach piosenkarka wydawała już solowe płyty, które zyskały tytuły platynowych lub złotych. Popularność artystki sprawiła, że była wielokrotnie zapraszana przez Polonię na koncerty do Stanów Zjednoczonych i Australii. Na stałe Eleni mieszka w Poznaniu.

- Miałam rok śpiewać w zespole, a potem chciałam zostać nauczycielką wychowania muzycznego, ten rok przedłużył się do 40 lat – wskazuje artystka.

Eleni od lat współpracuje z kompozytorem większości jej piosenek Grekiem - Kostasem Dzokasem. Muzyk jest również szwagrem artystki.

- Eleni to typowa Greczynka. Lubi muzykę, jest dla wszystkich miła, potrafi dobrze gotować – chwali Kostas Dzokas.

Sama piosenkarka przyznaje, że ma dwie ojczyzny.

- W Polsce się urodziłam i wychowałam, ale pochodzenie mam greckie. Moi rodzice byli Grekami. Jednakowo kocham Polskę i Grecję.

Eleni Tzoka przyszła na świat w Bielawie. Jej rodzice przyjechali do Polski w latach pięćdziesiątych, jako emigranci z ogarniętej wojną domową Grecji. Eleni była ich dziesiątym i najmłodszym dzieckiem.

- Tu, gdzie stoją bloki było pole. Mieliśmy widok na góry do tego małe ogródki i komórki, w których były kury. Wszystkie kury nazwałam. Jak jedna z nich lądowała w garnku to cały dzień płakałam – wspomina.

Uwaga - Gdzie oglądać?

Program „Uwaga" emitowany codziennie na antenie TVN o 19:50, a w niedzielę cykl „Kulisy Sławy” o 19:45. Wszystkie reportaże oglądaj online na VOD player.pl.