Uwaga!

odcinek 5768

Uwaga!

Jako pierwszy zachorował mąż pani Marty. Zdiagnozowano u niego białaczkę. Drugi był ich syn Ignaś, który urodził się z chorobami genetycznymi, problemami z sercem. Chłopiec ma też guza mózgu. Teraz pomocy i leczenia potrzebuje również pani Marta, u której zdiagnozowano raka piersi.

Uwaga! - streszczenie odcinka

Marta Pianko choruje na niezwykle rzadki podtyp raka, z nieoperacyjnym guzem piersi. Rokowania lekarzy od początku nie brzmiały optymistycznie. Marta jest w tej chwili poddawana chemioterapii, która ma powstrzymać chorobę.

- Jak dowiedziałam się o raku, nawet nie uroniłam łzy. Sama diagnoza była szokująca, że mam raka piersi, w trzecim, przedostatnim stadium, z bardzo trudnym leczeniem. Czeka mnie mastektomia radykalna i radioterapia, dalej jest znak zapytania. Chemia, pomimo że jest trudna, to jest coś, co po prostu muszę zrobić – mówi Marta Pianko.

Ale to nie pierwsza tak zła diagnoza usłyszana przez kobietę. Jako pierwszy w rodzinie zachorował jej mąż Marek.

- Byliśmy młodym małżeństwem. Wprowadziliśmy się do nowego mieszkania i szczęścia było mnóstwo. Po trzech miesiącach zostaliśmy zszokowani informacją o mojej chorobie. Po dokładnej diagnostyce okazało się, że są u mnie dwie białaczki. Szpikowa i limfoblastyczna – opowiada Marek Pianko i dodaje: - W momencie, kiedy się boisz, dobrze jest otoczyć się kimś bliskim.

Rokowania były bardzo słabe, ale pani Marta walczyła o życie męża.

- Wyszedł w 2009 roku ze szpitala a w 2010 w sierpniu urodził się Ignacy. Jego „kariera” na szpitalnych blokach, zaczęła się w wieku sześciu tygodni z pierwszą operacją. W wieku 5,5 miesiąca przeszedł bardzo trudną operację na otwartym sercu. Czeka nas jeszcze ciężki egzamin, czyli operacja guza mózgu. Ignaś w tym roku kończy dziewięć lat, co daje osiem lat jego heroicznej, ciężkiej pracy – mówi Marta Pianko.

Małżeństwo zdecydowało się na drugie dziecko. Maja urodziła się we wrześniu 2017 roku. Jako jedyna z całej rodziny jest zdrowa.

- Jest taką iskierką, która wniosła w nasze życie normalność – przyznaje kobieta.

Uwaga! - Gdzie oglądać?

Program „Uwaga" emitowany codziennie na antenie TVN o 19:50, a w niedzielę cykl „Kulisy Sławy” o 19:45. Wszystkie reportaże oglądaj online na VOD player.pl