Uwaga!

odcinek 5762

Uwaga!

Skaldowie to jeden z najpopularniejszych zespołów bigbeatowych lat 60 i 70 tych. Ich przeboje doskonale przetrwały próbę czasu, a na koncerty przychodzą już trzy pokolenia. - Na pewno jesteśmy zmęczeni fizycznie, nie mamy po 20 lat. Ale jak wchodzimy na scenę, to wstępuje w nas energia. Widzimy przed sobą młodzież i czujemy się tak, jak wtedy, kiedy te utwory powstały – mówi Andrzej Zieliński.

Uwaga! - streszczenie odcinka

- To moi idole, miłość od pierwszego wejrzenia. Oni są artystami zawsze. Mają to „coś”. Dla mnie to jest szlachta – mówi o Skaldach Marek Piekarczyk.

Skaldowie – jeden z najpopularniejszych zespołów bigbeatowych lat 60 i 70 tych, na scenie grają już dla trzech pokoleń. Wylansowali ponad 300 utworów. Mogą pochwalić się ciekawymi aranżacjami i niebanalnymi melodiami. Przeboje takie jak „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, „Kulig” czy „Prześliczna wiolonczelistka” do tej pory nuci cała Polska.

- Gdy zakładaliśmy zespół, nie myśleliśmy, że to potrwa tak długo. Wtedy byliśmy studentami w akademii muzycznej. Traktowaliśmy bardzo poważnie studia, a zespół był jak odskocznia. Myśleliśmy, że dwa, trzy lata potrwa i naturalną śmiercią zejdzie – mówi Jacek Zieliński.

Tymczasem grają od blisko 55 lat, praktycznie w niezmienionym składzie. Jan Budziaszek- perkusja, Jerzy Tarsiński - gitara, Grzegorz Górkiewicz – klawisze, Konrad Ratyński - gitara basowa oraz bracia Zielińscy – Jacek, główny wokalista i skrzypek oraz Andrzej – pianista i kompozytor. To właśnie z inicjatywy braci Zielińskich latem 1965 roku w Krakowie powstali Skaldowie.

- Skaldowie byli prekursorami. Grali muzykę zupełnie inną niż cała reszta. Andrzej wplatał elementy klasyki i to ich wyróżniało – mówi Maryla Rodowicz.

Uwaga! - Gdzie oglądać?

Program „Uwaga" emitowany codziennie na antenie TVN o 19:50, a w niedzielę cykl „Kulisy Sławy” o 19:45. Wszystkie reportaże oglądaj online na VOD player.pl