Uwaga!

odcinek 5761

Uwaga!

Plastikowe butelki, puszki, resztki jedzenia, chusteczki higieniczne, pieluszki – to przykłady tego, co turyści zostawiają na polskich szlakach turystycznych w Tatrach. - Śmiecenie to obciach - mówi wolontariusz akcji ,,Czyste Tatry’’. Raz do roku uczestnicy akcji pomagają pracownikom Tatrzańskiego Parku Narodowego sprzątać góry po turystach. W tym roku zebrali blisko 600 kilogramów odpadów!

Uwaga! - streszczenie odcinka

W Tatrzańskim Parku Narodowym nie ma śmietników. Turyści powinni zabrać odpadki ze sobą. I to nie tylko ze względów estetycznych.

- Nasze śmieci to butelki, puszki, często resztki jedzenia. Wszystko pachnie a dla dzikich zwierząt to pokusa. Uczą się złych nawyków i regularnie przeszukują sąsiedztwo szlaków, podchodzą do schronisk - opowiada Jan Krzeptowski – Sabała, pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Śmieci pozostawione przez turystów najczęściej kuszą jelenie, niedźwiedzie i lisy. Zwłaszcza te ostatnie mogą być zagrożeniem dla człowieka.

- Niektóre z nich są nosicielami wścieklizny. Niestety musimy je wtedy odstrzelić – tłumaczy Jan Krzeptowski – Sabała i dodaje: niektóre oswojone niedźwiedzie muszą natomiast trafić do zoo, gdzie mają dożywotni wyrok. A wszystko zaczyna się od śmieci i dokarmiania. Konsekwencje są takie, że zwierzę już nigdy nie wróci do natury.

Uwaga - Gdzie oglądać?

Program „Uwaga" emitowany codziennie na antenie TVN o 19:50, a w niedzielę cykl „Kulisy Sławy” o 19:45. Wszystkie reportaże oglądaj online na VOD player.pl