Uwaga!

odcinek 5759

Uwaga!

Wieś Kundzicze na Podlasiu to wyjątkowość kultury, nieskazitelna przyroda, ekologiczna hodowla żywności oraz miłość do ziemi i tradycji. Czy ten obraz zmieni krótkowzroczność lokalnych instytucji, które zezwalają na budowę kurników na pobliskich polach?

Uwaga! - streszczenie odcinka

Jolanta i Thierry, polsko-belgijskie małżeństwo, przeprowadzili się z Belgii na Podlasie prawie 20 lat temu. Prowadzą gospodarstwo agroturystyczne z miejscami dla 20 osób. Owoce, warzywa, przetwory i inne produkty spożywcze dla gości pochodzą z regionalnych ekologicznych upraw, albo wprost z ich ogrodu czy pieca.

- Jest tutaj cisza, spokój i bliskość natury. Wszyscy, którzy do nas przyjeżdżają mówią, że żyjemy wolni – mówi Jolanta Kundzicz i dodaje: Obawiam się, że już niedługo nie będzie można posiedzieć przed domem. Zamiast zapachu lipy, będzie czuć odór.

Również 20 lat temu na podlasie wraz żoną przyjechał Grzegorz Trofimowicz. Wyremontowali zabytkowy dom dziadków z 1928 roku. Żyją we wsi Górki, gdzie przez cały rok prowadzą stajnię, oferują noclegi i podróże konne po okolicy.

-  U mnie w domu od dzieciaka były konie. Mówi się, że Polacy mają w sobie gen koniarza. Te zwierzęta były z Polakami od wieków, walczyły, pomagały i pracowały – mówi Trofimowicz.

- Jak się mówi o patriotyzmie, to ja nigdy nie stawiam na czele tego, że jestem z Polski. Jestem stąd, z Kundzicz. Gdy zaczynam mówić o tym, jak jestem związany z tą ziemią, głos mi się łamie. Ciężko to wyjaśnić – tłumaczy Maciej Sidorowicz.

Siodrowicz odziedziczył po dziadkach gospodarstwo - kilkadziesiąt hektarów ziemi - i miłość do rolnictwa. Niedaleko wsi Kundzicze hoduje krowy szkockiej rasy Highland. To bydło, które przez cały rok wypasa się na łąkach.

- Przez lata był nacisk na agroturystykę, naturę i ekologię. Unia europejska wpakowała w to olbrzymie pieniądze. Polski rząd również. Dzisiaj jedną decyzją można postanowić, by te wszystkie pieniądze zostały wyrzucone w błoto? Ktoś przebudował starą oborę lub stodołę i przyjmuje gości. Ma kredyt, bo te usługi nie są drogie. To się spłaca latami, a dzisiaj mu powiedzą: “ty dla nas nic nie znaczysz!” – denerwuje się Maciej Sidorowicz.

Uwaga - Gdzie oglądać?

Program „Uwaga" emitowany codziennie na antenie TVN o 19:50, a w niedzielę cykl „Kulisy Sławy” o 19:45. Wszystkie reportaże oglądaj online na VOD player.pl