Uwaga!

odcinek 5747

Uwaga!

Wznowiono poszukiwania ciała, zamordowanej przed laty, Joanny Gibner. Mimo procesu i skazania sprawcy, nigdy nie udało się odnaleźć zwłok kobiety, które najprawdopodobniej zatopiono w jeziorze Dywickim pod Olsztynem.

Uwaga! - streszczenie odcinka

Joanna Gibner została zamordowana przez męża dwadzieścia trzy lata temu.

- Chciała się rozwieźć. Miałam pomóc w unieważnieniu związku. Już w poranek poślubny on wziął ją za gardło. Udało jej się wyrwać – opowiada matka Joanny.

Mężczyzna nadużywał alkoholu, nie miał stałej pracy. Był agresywny i zazdrosny. Do morderstwa doszło zaledwie trzy tygodnie po ślubie. Marek W., brutalnie udusił żonę, a następnie zgłosił policji jej zaginięcie.

„Płytka uczuciowość”

Proces ruszył dopiero siedem lat po śmierci Joanny. Kiedy Marek W., założył nową rodzinę, opowiedział o zbrodni swojej konkubinie. Kobieta zgłosiła sprawę na policję. Zatrzymany mężczyzna spontanicznie przyznał się do zabójstwa. Podczas wizji lokalnej beznamiętnie i ze szczegółami opisał zbrodnię.

- Na nagraniu z wizji lokalnej widać, że pan, pomimo, że uśmiercił swoją żonę nie okazuje oznak stresu wynikającego z tego, że opowiada o drastycznym zdarzeniu, które zaważyło na jego życiu. Opowiada o tym w sposób zadaniowy, co jest charakterystyczne dla sprawców, którzy mają płytką uczuciowość - mówi Łukasz Wroński, psycholog, profiler.

Marek W. ciało Joanny, przełożył do plastikowej torby i przewiózł je do garażu, na posesję swoich rodziców. Po kilku dniach, wspólnie z bratem, zatopił zwłoki w pobliskim jeziorze.

- Proces był bardzo trudny z uwagi na to, że nie odnaleziono ciała Joanny Gibner, jedyny wiarygodny dowód, w którym znajdowały się wszystkie okoliczności dotyczące zdarzenia pochodził od samego oskarżonego. Dopiero, kiedy ten zorientował się, że śledczy nie znaleźli zwłok zmienił swoją linię obrony i konsekwentnie przez cały proces nie przyznawał się do tego czynu. Twierdził, że to policja wymusiła na nim te wyjaśnienia, że najprawdopodobniej jego małżonka żyje – mówi Olgierd Dobrowolski-Żegalski z Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Uwaga! - gdzie oglądać?

Program dostępny online na platformie VOD player.pl.