Uwaga!

odcinek 5738

Uwaga!

W szpitalu psychiatrycznym w Gdańsku na oddziale dla dorosłych została zgwałcona 15-latka. Kilkanaście dni wcześniej miały zostać skrzywdzone dwie 13-letnie dziewczynki.

Uwaga! - streszczenie odcinka

Problemy u 15-letniej córki pani Jadwigi pojawiły się w okresie dojrzewania. Zdaniem matki podłożem były traumatyczne zdarzenia z okresu dzieciństwa.

- Mój były mąż jest alkoholikiem, znęcał się nad rodziną. Były różne sytuacje, interwencje policji… to po latach wyszło u córki.

Nastolatka okaleczała się.

- Miała pocięte ręce, nogi, brzuch, pojawiły się też myśli samobójcze. Jej się nie chciało żyć – mówi matka dziewczyny.

Jej zdaniem szpital psychiatryczny był koniecznością, po tym, jak córka biorąc silne leki wypiła alkohol.

- To jest mieszanka wybuchowa. Po tym jak za karę zabrałam jej telefon, chciała wyskoczyć przez okno. Wcześniej chciała położyć się na torach tramwajowych. Miała myśli autodestrukcyjne. Bałam się, że zostawię ją na chwilę i faktycznie coś sobie zrobi.

Tragedia w szpitalu

Pani Jadwiga zawiozła córkę na izbę przyjęć do szpitala psychiatrycznego. Na oddziale dziecięco-młodzieżowym nie było miejsc. Pracownik szpitala zaproponował umieszczenie dziewczyny na oddziale dla dorosłych pacjentów. Nie uprzedził matki, że to może być niebezpieczne dla jej córki.

- Pan z izby przyjęć stwierdził, że ona poczeka na miejsce na oddziale dla dorosłych. Na drugi dzień dostałam telefon, że coś się stało, czy mogę przyjechać jak najszybciej. Na miejscu okazało się, że chodzi o podejrzenie gwałtu – mówi pani Jadwiga.

Relacja córki pani Jadwigi jest wstrząsająca.

- Ona obudziła trakcie stosunku. Zabolało ją tam, tak opowiadała. Miała legginsy i tam podobno była dziura. On nawet nie zdjął jej spodni. Pytałam się jej, czy próbowała krzyczeć, wyrwać się. Powiedziała, że była tak sparaliżowana, że miała gule w gardle. Nie mogła go dosięgnąć, bo on klęczał na końcu łóżka.

Zdarzenie obudziło inną osobę, która znajdowała się na sali.

- On wstał i wyszedł. Stała się straszna rzecz, ale gdyby on się przestraszył to mógłby udusić ją poduszką – mówi pani Jadwiga.

O całej sprawie została powiadomiona dyrekcja szpitala i prokuratura. Pacjent, który miał zgwałcić córkę pani Jadwigi, usłyszał zarzuty i trafił do aresztu tymczasowego. Gwałt potwierdziły między innymi badania ginekologiczne, którym poddała się 15-latka.

- Szpital załatwił transport, żeby mnie i córkę przewieźć do Akademii Medycznej w Gdańsku na badania ginekologiczne. Po tych badaniach wróciłyśmy na oddział. Policjantka mówiła, że to chyba pierwszy taki incydent. Na co lekarz odpowiedział: „Nie, proszę pani, tu nawet 13-latkę zgwałcili”.

Uwaga! - gdzie oglądać?

Program dostępny online na platformie VOD player.pl.