Uwaga!

odcinek 5734

Uwaga!

Mistrzowie improwizacji, scenicznej gry słów, skojarzeń oraz abstrakcyjnego żartu. Popularność zdobyli dzięki reklamom telewizyjnym, teraz realizują się w kolejnych autorskich spektaklach. W tym roku świętują 21 lat pracy scenicznej.

Uwaga! - streszczenie odcinka

Mumio to wyjątkowa grupa teatralna, którą tworzą aktorzy Dariusz Basiński, Jadwiga Basińska i Jacek Borusiński. Kilka lat temu do składu dołączył muzyk, multiinstrumentalista Tomasz Drozdek.

PAKA, kopytko, Przybora

W 1998 roku na krakowskim Ogólnopolskim Przeglądzie Kabaretów PAKA otrzymali Grand Prix oraz Nagrodę Publiczności i Dziennikarzy. Rok później na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu zdobyli drugą nagrodę w Konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Ich pierwszy spektakl pt. „Kabaret Mumio” zagrali ponad tysiąc razy w Polsce i za granicą.

- Śmiejemy się głównie z siebie. To, co ludzie i my sami najbardziej lubimy w Mumio to fakt, że nigdy nie jesteśmy agresywni wobec nikogo. Mumio afirmuje słabość, niezdarność, czyli człowieczeństwo, które nie musi być dęte i patetyczne – mówi Dariusz Basiński.

Niedługo potem grupa odniosła spektakularny sukces komercyjny. Abstrakcyjny humor Mumio cała Polska poznała dzięki serii reklam dla jednej z sieci komórkowych.

- Mumio to jest zjawisko. To nieprawdopodobna grupa ludzi, którzy nie chcą przyjmować do wiadomości otaczającej nas rzeczywistości, woleli wymyśleć swoją. Oni nie lubią się nudzić w życiu - mówi Magda Umer.

W ubiegłym roku Magda Umer zaprosiła Mumio do stworzenia wspólnego spektaklu z piosenkami Kabaretu Starszych Panów. „Przybora na 102”  to szalone dialogi i nowe interpretacje piosenek Jeremiego Przybory.

- Gdyby Jadzia była w wieku Ireny Kwiatkowskiej, Darek w wieku Wiesława Michnikowskiego, a Jacek Wiesława Gołasa, wszyscy występowaliby w Kabarecie Starszych Panów. Oni są stworzeni do tamtego świata – mówi Magda Umer.

Szalone improwizacje Dariusza Basińskiego, precyzyjne aktorstwo Jacka Borusińskiego, a przede wszystkim ich ogromny profesjonalizm tworzą niezwykle zabawny, ciepły i mądry teatralny świat.

- Bardzo lubię tworzyć w myśl zasady „minimum środków, maksimum efektu”. Uwielbiam pauzę, zawieszenie. Bardzo dużo czerpię z kolokwializmów, których słyszałem bardzo dużo podczas przeróżnych spotkań rodzinnych. One tam są pozbawione mocy, ale przeniesione na scenę stają się perełkami – mówi Jacek Borusiński.

Uwaga! - gdzie oglądać?

Program dostępny online na platformie VOD player.pl.