Uwaga!

odcinek 5718

Uwaga!

12-letnia Oliwka miesiąc temu otarła się o śmierć. Absolwent szkoły do której chodzi trzykrotnie do niej strzelił z broni czarnoprochowej. Lekarze, którzy uratowali dziewczynkę mówią o "wielkim szczęściu". Nastolatce udało się o własnych siłach przyjść na zakończenie roku szkolnego.

Uwaga! - opis odcinka

Napastnikiem okazał się absolwent szkoły, który leczy się psychiatrycznie. Rok wcześniej zaatakował nożem koleżanki na szkolnym boisku. Tym razem zaatakował petardami i pistoletem czarnoprochowym. W szkole było wówczas ponad 500 uczniów. Dzięki szybkiej reakcji konserwatora udało się powstrzymać napastnika.

- Wchodziłem powoli po schodach. Obserwowałem, gdzie on [napastnik – red.] jest, w pewnym momencie szybszym krokiem wleciałem na górę. Patrzyłem mu w oczy i mówiłem: „Synek, co ty najlepszego zrobiłeś”. Powiedziałem, żeby zdjął czapkę, odłożył okulary i telefon. Potem, żeby położył się na ziemi. Zrobił jak mu kazałem. Potem rozłożył ręce, przeszukałem go. Wykręciłem mu lewą rękę do tyłu. Kazałem mu wstać. Zrobił to i wtedy wyprowadziłem go przed szkołę. On sam nic nie mówił – opowiadał Krzysztof Gorzycki.

Sprawca wcześniej postrzelił 59-letnią woźną. Drugą jego ofiarą była 12-letnia Oliwka. Napastnik postrzelił ją trzykrotnie. Dwie kule utkwiły w ciele. Lekarze z toruńskiego szpitala walczyli o jej życie.

- Obrażenia, których doznała dziewczyna były naprawdę poważne. Jedna kula utknęła w biodrze, w kości udowej. Wbiła się w kość i był problem, żeby ją z niej usunąć. Miała dużo szczęścia, że kula nie rozbiła jej stawu biodrowego. Wtedy by utykała. Druga kula utknęła pod skórą w okolicach brzucha. Mogło też dojść do istotnego uszkodzenia rdzenia kręgowego. Gdyby kula uszkodziła duże naczynie to mógłby być duży problem, żeby Oliwkę uratować – mówi Przemysław Janik, ordynator z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu i dodaje: Jak ktoś szybko wraca do zdrowia to jest wielka satysfakcja. Bardzo się cieszę, że dziewczyna tak ładnie z tego wyszła.

Uwaga! - gdzie oglądać?

Program dostępny online na platformie VOD player.pl.