Uwaga!

odcinek 5673

Uwaga!

Problemy ze zdrowiem, zagrożenie wybuchami i pożarem, konieczność przenoszenia dzieci ze szkół z terenów skażonych - to tylko niektóre z długiej listy problemów, spowodowanych nielegalnymi składowiskami odpadów chemicznych.

Uwaga! - Streszczenie

Problem z tzw. mafią śmieciową poruszany w Uwadze! wielokrotnie. Choć kolejne grupy przestępcze są rozbijane to problem zalegających odpadów pozostaje nierozwiązany.

Koszt utylizacji skażonych popiołów szacowany jest na 14 milionów złotych. Gminy nie stać na taki wydatek.

Dwa lata temu ujawniliśmy, jak wygląda utylizacja chemicznych odpadów przez grupę związaną z firmą Clif ze Skawiny pod Krakowem.

Działająca pod przykrywką firmy zbierającej farby, lakiery i inne rakotwórcze i łatwopalne substancje grupa pozbywała się odpadów zakopując je w ziemi.

Ełganów, Skawina, Bytom

Jednym z pierwszych miejsc, gdzie trafiliśmy na zakopywane niebezpieczne chemikalia był Ełganów pod Gdańskiem. To tam nasze kamery zarejestrowały całe zbocze skażonych popiołów z pobliskiej spalarni odpadów niebezpiecznych.

W UWADZE! pokazywaliśmy też historię z Bytomia. To tam, dzięki wrzuconemu na ciężarówkę z odpadami urządzeniu GPS, trafiliśmy na teren obok centrum handlowego w centrum miasta, gdzie zakopywane były odpady.

Dopiero w tym roku, Prokuratura Okręgowa w Krakowie zdecydowała się na przedstawienie zarzutów dziesięciu osobom, tworzącym zorganizowaną grupę przestępczą. Kierował nią według zarzutów Andrzej N. 54-letni mężczyzna – dyrektor spółki Clif ze Skawiny. Ten sam, którego działalność ujawniliśmy dwa lata temu.

- Osoba, która została wyznaczona przez kierującego tą grupą znajdowała puste magazyny i fałszując dokumenty zawierała umowę najmu w imieniu innej firmy. Właściciela hali nie informowano, że będą w niej składowane odpady toksyczne, bo nie mogły być tam składowane – opisuje Janusz Hnatko z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Minister Środowiska deklaruje, że dostrzega skalę problemu.

- Problem odpadów był w Polsce przez organa ścigania problemem niedocenianym. Służby ochrony przyrody nie miały narzędzi do skutecznego egzekwowania prawa – podkreśla Henryk Kowalczyk. Ministerstwo ma przedstawić samorządom propozycję, która pomoże rozwiązać problem nielegalnych wysypisk.

Uwaga! - Gdzie obejrzeć?

Wszystkie reportaże Uwagi oglądaj online na VOD player.pl