Uwaga!

odcinek 5642

Uwaga!

Historia dziewięcioletniej Lary Karzełek to opowieść o smutnym losie dziecka, które stało się obiektem walki rodziców. Dziewczynka była porywana przez rodziców już cztery razy.

Larę dwukrotnie do Polski porwała matka. Kolejne dwa razy została odebrana przez ojca do Niemiec. Obecnie, od roku dziewczynka mieszka z ojcem.

 

Spotkanie

Nasza reporterka pojechała do Niemiec, żeby spotkać się z Larą i jej ojcem.

- Jesteśmy zmuszeni ukrywać się. Nikomu nie podajemy naszego adresu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ponownie zostaniemy napadnięci i dziecko może znów zostać porwane – wyznaje Thomas Karzełek.

Mężczyzna jest poszukiwany listem gończym, który wydała polska prokuratura. Zdaniem śledczych, mężczyzna porwał córkę z ulicy. Karzełek przedstawia tę sytuację zupełnie inaczej. Ma wyrok niemieckiego sądu, który kilka lat temu przyznał mu prawa rodzicielskie do córki Lary.

 

Rozwód

Spór o Larę rozgorzał podczas rozwodu jej rodziców w Niemczech. Sąd postanowił, że do czasu rozstrzygnięcia kwestii praw do opieki nad córką, dziewczynka będzie mieszkać z ojcem. Matce zaś zostało przyznane prawo do widzeń.

Kobieta nie zastosowała się do tego wyroku, wywiozła córkę do Polski i ukryła się z nią. Niemiecki sąd pozbawił ją wówczas praw rodzicielskich.

 

Szansa na mediacje

Mimo wyroku niemieckiego sądu, polscy kuratorzy postanowili, że dziewczynka zostanie u matki. Lara nie zdaje sobie sprawy, że trwa sądowa batalia o jej los. Matka chce by sąd polski przyznał prawa opiekuńcze właśnie jej. Nadal ważny jest wyrok sądu niemieckiego, że Larą powinien opiekować się ojciec. Nie wiadomo, ile potrwa droga sądowa.

- Najważniejsza jest stabilizacja i nie wciąganie Lary w ten konflikt. Ona mi teraz mówi, że chciałaby zobaczyć się z mamą, ale się tego boi. Pani psycholog powiedziała mi, że Lara obawia się tego, że mama ją spyta, dlaczego się śmieje w mojej obecności, skoro powinna krzyczeć i mówić, że jestem zły – mówi Thomas.

Ojciec Lary kolejny raz stara się jak najlepiej zorganizować ich wspólne życie.

- Lara poszła do trzeciej klasy. Mieliśmy nadzieję, że da sobie radę. Niestety nauczycielka przekazała nam, że Lara ma problemy z koncentracją, przeszkadza w prowadzeniu lekcji. Musieliśmy cofnąć ją do drugiej klasy. Widać duży postęp w socjalizacji Lary, ma koleżanki, bawi się z nimi. Nauczyła się teraz pływać, jeździć na rowerze, uczy się grać na skrzypcach. Dopiero teraz, od kilku miesięcy żyjemy jak rodzina.

 

Uwaga! - gdzie obejrzeć?

Wszystkie odcinki programu "Uwaga!" obejrzysz online na platformie VOD player.pl.