Uwaga!

odcinek 5614

Uwaga!

Czasem wystarczy skan dowodu osobistego, aby zaciągnąć kredyt. Wykorzystują to oszuści. Dlaczego tak łatwo wziąć pożyczkę posługując się skradzionymi danymi? Jak uchronić się przed kradzieżą tożsamości?

Uwaga - Streszczenie

W sieci bez problemu można znaleźć oferty sprzedaży dowodów osobistych, paszportów oraz prawa jazdy dowolnego kraju świata. Wszystkie dokumenty na pierwszy rzut oka przypominają te prawdziwe. Nazywane są kolekcjonerskimi. Kosztują kilkaset złotych.

Zgodne z prawem

Produkcja dokumentów kolekcjonerskich jest zgodna z prawem. Zakazane jest natomiast posługiwanie się nimi. Komu zależy na preparowaniu takich dokumentów?
Wchodząc w posiadanie danych pani Jolanty, emerytki z Łodzi, oszuści stworzyli fałszywy dowód osobisty, dzięki któremu zaciągali pożyczki. Żadna z agencji pożyczkowych jak również parabanki nie zweryfikowały negatywnie wniosków o te pożyczki.

- Nie dostałam żadnych dokumentów. Na dzisiaj nie wiem jaką kwotę mam do spłacenia. Jedynie wiem, że komornik zabrał mi prawie 14 tys. zł. Jestem załamana – mówi kobieta.

Komornik zapukał też do Hanny Głowackiej. Ktoś w przeszłości wykorzystał skan jej dowodu osobistego, aby zaciągać pożyczki.

- Przyszedł do mnie list. Na kopercie było napisane: „Dogadajmy się”. Okazało się, że mam wziętych sześć kredytów. Mieli u siebie skan mojego dowodu osobistego, gdzie był mój prawdziwy podpis. Wściekłam się, bo spadło to jak grom z jasnego nieba. To są dziesiątki tysięcy złotych – mówi.

Uwaga - Gdzie oglądać?

Wszystkie reportaże programu "Uwaga" oglądaj online na VOD player.pl