Uwaga!

odcinek 5535

Uwaga!

Od pół wieku zachwyca widzów swoimi rolami zarówno w teatrze jak i filmie. Zaskakujące jest też jego życie prywatne. Przed 70-tymi urodzinami ożenił się po raz kolejny. W Kulisach Sławy Andrzej Seweryn.

Aktorska kariera Andrzeja Seweryna rozpoczęła się 50 lat temu na deskach teatru Ateneum w Warszawie. Udział w filmach Andrzeja Wajdy zdecydował o sukcesach i dalszych losach aktora.

Sukcesy

Po filmie „Ziemia Obiecana” wybitny reżyser ponownie powierzył Sewerynowi główną rolę. Aktor w filmie „Dyrygent” zagrał z ówczesną żoną Krystyną Jandą.

Za tę rolę Seweryn zdobył w 1980 roku swoją pierwszą międzynarodową nagrodę - Srebrnego Niedźwiedzia podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Sukces Seweryna zbiegł się z rozpadem małżeństwa z Jandą.

- Mój związek z Andrzejem Sewerynem był w innym życiu, to było tak dawno, że nawet tego nie pamiętam. Byłam młodą osobą. Od tamtego czasu nawet go nie spotykałam, ani prywatnie, ani na dłużej. Dzisiaj jest zupełnie innym człowiekiem i ja też jestem zupełnie inna – mówi Janda.

Współpraca z Wajdą przy kolejnym projekcie zaprowadziła Seweryna do Francji, gdzie aktora zatrzymał stan wojenny i potrzeba wsparcia „Solidarności” w Polsce.

- Pamiętam, że telefon od niego był wydarzeniem, świętem. Przez 10 lat pisał do mnie z każdego miejsca na świecie, w którym był i to jest piękna korespondencja ojca tęskniącego za dzieckiem, próbującego poruszyć ważne tematy, co to jest tęsknota, miłość, patriotyzm – wspomina Maria Seweryn.