Uwaga!

odcinek 5502

Uwaga!

Mukowiscydoza to choroba podstępna. Jej objawów nie widać. Niestety jest nieuleczalna i doprowadza do przedwczesnej śmierci. - Nie wiemy, czy on pożyje 18, 25, czy 50 lat. Oby jak najdłużej- mówią rodzice ośmioletniego Grzegorza, jednego z podopiecznych Fundacji TVN „nie jesteś sam”.

Grzegorz Jaśkiewicz ma osiem lat. Zaraz po narodzinach jego rodzice dowiedzieli się, że wskutek połączenia genów, których są nosicielami, ich najmłodszy syn jest chory na mukowiscydozę.

Rodzice nie mogli uwierzyć, że uśmiechnięty, rozwijający się dobrze chłopiec do końca życia, będzie zmagał się z chorobą, która powoli wyniszcza układ pokarmowy i oddechowy chorego.

- Na początku był szok i załamanie. Dochodzenie, dlaczego nas to spotkało. Człowiek zadaje dużo pytań. Z drugiej strony musieliśmy się jakoś pozbierać. Stwierdziliśmy z małżonką, że rozpaczanie nic nie da i trzeba działać na rzecz Grzesia i Wiktora. W pewnym sensie choruje cała rodzina – mówi Adrian Jaśkiewicz, ojciec chłopca.

- Boję się o jego przyszłość i boję się pytań w sytuacji, kiedy zacznie do niego docierać czym kończy się ta choroba. Jeszcze nie zadał takiego pytania. Wiele razy wyobrażałam sobie pogrzeb mojego dziecka – przyznaje Małgorzata Jaśkiewicz, matka Grzegorza.

- Niby jesteśmy oswojeni ze śmiercią. Zdajemy sobie sprawę, że śmierć nadejdzie. Ale czasami dochodzi do tego przedwcześnie. Myślałem, że jestem oswojony, że dużo śmierci widziałem, z racji, że jestem zawodowym strażakiem. Ale jest to ciężki temat – mówi ojciec Grzegorza.