Uwaga!

odcinek 5448

Uwaga!

Odmienność seksualna Tymka, sprawiła, że nie został zaakceptowany w rodzinnym mieście. Nieprzyjemności z tego powodu miał także, pobity w szkole, jego młodszy brat. Po naszym reportażu na ten temat, Tymek, chcąc zwrócić uwagę na równe prawa, opowiedział przed kamerą o swojej trudnej przeszłości.

Tymek to, że czuje się mężczyzną, ujawnił dopiero w dorosłym życiu.

- Agaty nigdy we mnie nie było. Nigdy nie ubierałem się w sukienki. Pamiętam jedną taką sytuację; jako małe dziecko wychodziliśmy z rodzicami do rodziny na obiad. Próbowali ubrać mi sukienkę. Scena była przekomiczna, tata chwycił mnie pod pachę, podniósł do góry, mama sukienkę rozciągnęła, a ja i tak się nie dałem – wspomina Tymek Żych.

Tymkowi praca z psychologami pomogła zaakceptować siebie. Wsparcie uzyskał także w Stowarzyszeniu „Tolerado”, którego dziś jest aktywnym wolontariuszem.

- Rzesza osób, które znam nie ujawnia się nawet w rodzinach. Nasza praca polega na tym, że pomagamy osobom, które chciałyby zrobić coming out, ale się tego boją – mówi Danuta Sowińska, coach LGBT.

- Czasem są to problemy z dyskryminacją w pracy. Mieliśmy sprawy osób zwolnionych z pracy, z powodu swojej orientacji. Mamy sytuacje przemocy rodzinnej – mówi Nikodem Mrożek, prezes stowarzyszenia „Tolerado”.

- Niektóre osoby są bezdomne. Rodzice nie akceptują ich orientacji psychoseksualnej i wyrzucają ich z domu – dodaje Sowińska.