Uwaga!

odcinek 5259

Uwaga!

– Najbardziej boję się bólu – przyznaje ośmioletnia Julia, która choruje na wrodzoną łamliwość kości. Jej kości, nawet te najgrubsze, są kruche i często się łamią. Dziewczynka musiała poddać się kolejnej operacji. Z kamerą towarzyszyliśmy jej w szpitalu.

„Nie dotykajcie mnie!”

Życie Julii to ciągły ból, operacje i strach przed kolejnymi złamaniami kości. Ośmiolatkę poznaliście podczas zeszłorocznej akcji Uwagi! na rzecz podopiecznych Fundacji TVN „nie jesteś sam”.

- Czuję ogromną bezsilność. Najtrudniejsze są momenty, kiedy widzę ból na jej twarzy. Nawet czasami nie da się przytulić. Boi się, że każde dotknięcie sprawi jej ból. Czasami krzyczy do nas: nie dotykajcie mnie! – mówiła wtedy Justyna Borejko, mama Julki.

Kolejna operacja

Niedawno dziewczynka została poddana kolejnej bardzo trudnej operacji - wszczepiania stabilizujących prętów w nogi. Te, które wszczepiono jej, gdy miała trzy lata, były już za małe i Julia miała problemy z chodzeniem.

- Zmęczenie po operacji jest jakimiś epizodem. Przed Julką, jej rodzicami i całym naszym zespołem przede wszystkim rehabilitacja. Musi być bardzo dobrze poprowadzona, żeby doprowadzić do pełnego sukcesu, o który w przypadku Julki, ze względu na jej nastawienie i entuzjazm dziecięcy, powinniśmy być spokojni – mówi prof. dr hab. Marek Jóźwiak z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Szpitala Klinicznego im. W. Degi w Poznaniu.