Uwaga!

odcinek 5151

Uwaga!

Młoda 4. Ogromny blok socjalny w Kielcach. Wciąż mieszka tam w rozpaczliwych warunkach blisko sto rodzin. Półtora roku od naszej ostatniej wizyty w tym miejscu, w kolejnym pożarze zginęły dwie osoby. Przy okazji wyszło na jaw, że miasto nie spełnia podstawowych przepisów o bezpieczeństwie przeciwpożarowym w tym miejscu.

Ulica Młoda 4 w Kielcach. Blok socjalny przez niektórych zwany przewrotnie "mariottem". Bezpieczeństwo to ostatnia rzecz, o której myśli się po przekroczeniu progu budynku. Ostatni pożar pochłonął tu dwie ofiary. Od kwietnia 2016 roku straż pożarna gasiła tu płomienie osiem razy. Policja interweniowała 233 razy.

- To jest ciężka rozpacz, co tu się dzieje - mówi napotkana przez reporterkę UWAGI! listonoszka, która roznosi listy w bloku przy Młodej. - Ta pani, co się spaliła, jeszcze w piątek wzięła emeryturę - dodaje.

"Pijackie burdy prawie codziennie"

W tym miejscu byliśmy już półtora roku temu. W programie na żywo wystąpili zrozpaczeni ludzie, którzy muszą mieszkać w budynku.

- Nie wiemy, czy obudzimy się następnego dnia żywi, czy ktoś nam się nie włamie do domu. Nie wiemy nic - mówiła wtedy jedna z mieszkanek. - Awantury, alkohol, podpalenia. Jest też dużo młodzieży, która przychodzi tutaj nocować w pustostanach. Rozwalają drzwi - twierdziła.

- Awantury, pijackie burdy prawie codziennie. Jak się rano obudzę i mam całą rodzinę przy sobie, to jestem szczęśliwa, że jeszcze jedną noc tu przetrwałam. Taka jest prawda - mówiła inna mieszkanka. Jak się okazuje, od naszego programu w niesławnym bloku socjalnym w Kielcach niewiele się zmieniło.