Superwizjer

odcinek 1076

Superwizjer

Bicie po głowie młotkiem, rażenie prądem we wrażliwe miejsca, czy przepędzanie zwierząt z poważnymi urazami nóg – to tylko niektóre z obrazów znęcania się nad zwierzętami, zarejestrowane na nagraniach w rzeźni  Spółdzielnia Agrofirma Witkowo. Dantejskie sceny dokumentowali od lutego do sierpnia 2016 aktywiści  z Inicjatywy na Rzecz Zwierząt BASTA! i Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!

- Obserwujemy miejsca, gdzie są wykorzystywane zwierzęta. Obeszliśmy zakład i było słychać, że zwierzęta są rozładowywane, że krzyczą, że słychać odgłosy z rzeźni, więc postanowiliśmy zobaczyć, co się tu dzieje – mówi anonimowo jeden z obrońców praw zwierząt.

Na licznych nagraniach widać okrucieństwo i przemoc pracowników rzeźni wobec świń i krów oraz nieprawidłowości związane z transportem zwierząt.

- Świnia utknęła między barierkami. Pracownik, zamiast jej pomóc, dodatkowo przysparzał jej cierpienia. Kopał ją, raził wielokrotnie prądem. To było wstrząsające – opowiada aktywista.

Jak pojąć obojętność  i okrucieństwo pracowników ubojni oraz absolutny brak reakcji tych, którzy powinni stać na straży praw zwierząt?

- Ci, którzy będą szli do piekła, tak właśnie będą poganiani – dodaje  Dorota Sumińska, weterynarz, obrońca praw zwierząt.