Superwizjer

odcinek 1047

Superwizjer

Uciekają przed wojną i biedą. Chcą dostać się do Europy i nie powstrzyma ich żaden mur czy zasieki… Uchodźcy. Nasz reporter Endy Gęsina Torres pokonał wspólnie ze zdesperowanymi ludźmi ponad 1000 kilometrów tzw. szlakiem bałkańskim… Był świadkiem jak uchodźcy ukrywają się przed policją, strażą graniczną i mafią…

Nasz reporter Endy Gęsina Torres w trakcie podróży poznaje Miriam, nauczycielkę. Kobieta wraz z dziećmi – 8-letnim Cesarem i 6- letnią Simą uciekła z ogarniętej wojną Syrii. Marzy o lepszej, bezpieczniejszej przyszłości. Nie chce, żeby jej dzieci żyły w strachu i biedzie. Przez dwa miesiące pokonała pięć granic, przemierzyła  prawie 2,5 tysiąca kilometrów. Ukrywała się przed policją, wojskiem i bezlitosną mafią.

- Pochodzę z miasta Afrin, niedaleko Aleppo. Nasze miasto jest totalnie odcięte od świata. Przeżyliśmy ataki rakietowe i bombowe ze strony armii rebeliantów i Państwa Islamskiego. Od czterech lat nie mamy wody ani elektryczności. Wszystko jest kosmicznie drogie. Na generatory prądu mogą pozwolić sobie tylko najbogatsi – mówi Miriam.