Strefa dokumentu 36,6

odcinek 1

36,6 Extra

Jeszcze 30-40 lat temu była jedynie science-fiction. Korzystał z niej Luke Skywalker, Robocop czy Terminator. Dziś bionika – czyli nauka która jest połączeniem technologii i medycyny - stała się rzeczywistością. Zajmują się nią największe uniwersytety na świecie.

Ewa Drzyzga spotkała się z ludźmi, którzy o bionice wiedzą wiele. Jednym z nich jest Nigel Ackland, który stracił rękę  w wypadku w pracy. Ten nietuzinkowy mężczyzna, o iście hipnotyzującym charakterze,  był jednym z pierwszych ludzi na świecie, którzy używali bioniczną kończynę. Co można zrobić taką ręką? Jak ona działa? Czy zastępuje prawdziwą dłoń? Czy potrafi wyczuwać dotyk? Odpowiedzi – w filmie.

Niestety, taka ręka kosztuje około 120 tys. złotych i w Polsce ma ją tylko kilka osób. Ewa Drzyzga postanowiła sprawdzić czy Polacy mają szanse na tańsze, ale nie mniej sprawne, bioniczne dłonie. Efekt jej poszukiwań jest naprawdę zaskakujący! Okazuje się, że bioniką zajmują się w Polsce – i to z sukcesami - nawet nastolatkowie! Kiedy zatem będzie można kupić pierwsza polską bioniczną dłoń? Na wszystkie pytania pomoże odpowiedzieć prof. Ryszard Tadeusiewicz z  Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

36,6 extra – gdzie obejrzeć?

Wszystkie odcinki „36,6 extra” obejrzysz online na player.pl.