Pogromcy medycznych mitów

odcinek 5

Pogromcy medycznych mitów

W piątym odcinku zbadamy, czy jest jakiś skuteczny sposób, by po południu nie tracić koncentracji i nie odczuwać zmęczenia w pracy. Oczywiście można całkiem spokojnie wypić trzecią kawę, ale nie wszyscy ją lubią i nie wszyscy mogą ją pić. Czym zastąpić kawę?

Dr Łukasz Durajski zaprosił grupę ochotników do przetestowania trzech różnych produktów: słodyczy, gumy do żucia i tabletek z ekstraktem szałwii. Który z nich najskuteczniej poprawi koncentrację?

Wszyscy wiemy, że stres jest szkodliwy. Sprzyja nadciśnieniu, jest przyczyną chorób układu krążenia, wykańcza nas psychicznie. Ale czy to możliwe, że od stresu się tyje, nawet jeśli trzymamy się zrównoważonej diety? Dr Patrycja Szachta sprawdzi to na własnej skórze i mocno się zestresuje podczas tego doświadczenia.

Dr Ewa Kempisty-Jeznach wybrała się na siłownię. Tym razem nie trenuje, ale szuka odpowiedzi na ważne pytanie: czy lepiej ćwiczyć przed jedzeniem, czy po jedzeniu? Czy na czczo spalimy więcej kalorii? A może po posiłku nasza wydolność wzrośnie? Do testu dr Jeznach zaprosiła wysportowane siostry bliźniaczki. Jedna z nich będzie ćwiczyć na czczo, a druga po jedzeniu. Porównamy ich wyniki.

Dr Łukasz Durajski odpowie na pytanie, dlaczego mamy „suche oczy" i co to jest syndrom widzenia komputerowego. Dowiemy się między innymi, dlaczego wpatrując się w komputer mrugamy zdecydowanie rzadziej niż normalnie i jaka czcionka jest najbardziej przyjazna dla naszych oczu.

A dr Tomasz Wasyłyszyn przetestuje na sobie niekonwencjonalną terapię - akupunkturę. Nasz prowadzący jest racjonalistą i sceptykiem, nie wierzy w to, że można uśmierzyć ból wbijając w ciało długie igły. Czy zmieni zdanie?

„Pogromcy medycznych mitów” – o czym jest program?

Ekipa lekarzy o różnych specjalnościach za pomocą eksperymentów i badań naukowych obali mity krążące wokół naszego zdrowia. Poznamy proste a zarazem profesjonalne rady i zalecenia, które poprawią jakość życia. Dowiemy się, czy warto wierzyć w zdrowotne hasła promowane przez tabloidy i portale internetowe.

"Pogromcy medycznych mitów" to dynamiczny i nowoczesny program, z niestandardowym podejściem do trudnych medycznych tematów. Pogromcami mitów będą: dr n. med. Ewa Kempisty - Jeznach, endokrynolog i specjalista medycyny męskiej, dr nauk biologii medycznej Patrycja Szachta, której specjalnością jest mikrobiom jelitowy, dr n .med. Tomasz Wasyłyszyn, dermatolog oraz pediatra dr Łukasz Durajski.

„Pogromcy medycznych mitów” – gdzie obejrzeć?

Program dostępny na antenie TVN Style w sobotę o 22:15 oraz online na platformie VOD player.pl.