Pogromcy medycznych mitów

odcinek 4

Pogromcy medycznych mitów

W kolejnym odcinku „Pogromców medycznych mitów" dużo będzie o spaniu, a raczej o bezsenności. Dr Patrycja Szachta sprawdzi jaki wpływ na apetyt ma nieprzespana noc i czy brak snu może powodować tycie. Porozmawia również z psychiatrą o tym, dlaczego staliśmy się jednym z najbardziej niewyspanych narodów w Europie – na bezsenność cierpi prawie połowa Polaków po 30-stce.

Dr Tomasz Wasyłyszyn zajmie się tematem włosów. Dlaczego u mężczyzn włosy z głowy wypadają, a na piersiach, nogach i ramionach rosną w najlepsze? Tajemnica tkwi w hormonach. Dr Wasyłyszyn wyjaśni również, dlaczego łykanie suplementów nie pomaga, gdy włosy osłabiają się po drastycznej zmianie diety, albo po ciąży.

Stopy, choć mają niewielką powierzchnię, dźwigają nasz ciężar – czasem wcale nie mały - przez całe życie. Są do tego przygotowane przez naturę, która stworzyła wytrzymałą konstrukcję składającą się z 26 kości i prawie 6 m bieżących mięśni i więzadeł. A co my robimy z tą konstrukcją? Niszczymy ją wciskając stopy w wąskie buty na wysokich obcasach. Jakie są skutki zamiłowania do szpilek na 12 cm obcasie sprawdzi dr Ewa Kempisty - Jeznach.

Będzie też o szczepionkach – dr Łukasz Durajski obali mity, które narosły wokół szczepień. Wyjaśni też dlaczego mieszkańcy Europy znów zaczęli chorować na odrę, choć wydawało się, że ta groźna choroba to już przeszłość.

A dr Tomasz Wasyłyszyn usiądzie naprzeciwko hipnotyzera i... sami zobaczcie, co z tego wynikło.

„Pogromcy medycznych mitów” – o czym jest program?

Ekipa lekarzy o różnych specjalnościach za pomocą eksperymentów i badań naukowych obali mity krążące wokół naszego zdrowia. Poznamy proste a zarazem profesjonalne rady i zalecenia, które poprawią jakość życia. Dowiemy się, czy warto wierzyć w zdrowotne hasła promowane przez tabloidy i portale internetowe.

"Pogromcy medycznych mitów" to dynamiczny i nowoczesny program, z niestandardowym podejściem do trudnych medycznych tematów. Pogromcami mitów będą: dr n. med. Ewa Kempisty - Jeznach, endokrynolog i specjalista medycyny męskiej, dr nauk biologii medycznej Patrycja Szachta, której specjalnością jest mikrobiom jelitowy, dr n .med. Tomasz Wasyłyszyn, dermatolog oraz pediatra dr Łukasz Durajski.

„Pogromcy medycznych mitów” – gdzie obejrzeć?

Program dostępny na antenie TVN Style w sobotę o 22:15 oraz online na platformie VOD player.pl.