Nowa Maja w ogrodzie

sezon 3 odcinek 9

Nowa Maja w ogrodzie 3

Bieżanów-Prokocim to dzielnica Krakowa leżąca na południu miasta. Przeważa tu zabudowa jednorodzinna z niewielkimi ogrodami wokół domów. W takim właśnie miejscu odkryliśmy ciekawy zielony zakątek, urządzony przez niezwykłych pasjonatów. Gościmy w ogrodzie państwa Katarzyny i Wojciecha Królów. Wraz z córkami Oliwią i Darią spędzają w swojej zielonej oazie każdą wolną chwilę.

Gospodarze starają się nadążyć za zmieniającymi się potrzebami rodziny, dlatego prawie co roku następują przemiany ogrodu. W ciągu kilkunastu lat poszczególne zakątki i aranżacje wielokrotnie przechodziły metamorfozy. Teraz, po latach, gospodyni szczególnie docenia dorosłe już drzewa – stanowią wspaniałą ramę dla ogrodu, bo na początku ogród był pusty, tworzył go głównie trawnik.

Pani Katarzyna zastosowała ciekawy zabieg projektowy – podzieliła ogród na wzór mieszkania i stworzyła zakątki zwane pokojami. Ogród ma 950 m2, wchodzi się do niego od południowej strony. Mamy tu przedpokój, czyli w terminologii ogrodowej przedogródek z garażem, podjazdem i dojściem do domu. Kolejno przechodzimy do salonu z rozległym trawnikiem, oczkiem wodnym i placykiem z meblami do wypoczynku. Dalej ścieżka prowadzi do „jadalni”, co przekłada się na altanę biesiadną ze wspaniałym widokiem na orientalny zakątek. Funkcję spiżarni pełni warzywnik. Jest jeszcze dziki zagajnik dla bardzo ważnych mieszkańców ogrodu – zwierząt.