Nowa Maja w ogrodzie

sezon 3 odcinek 37

Nowa Maja w ogrodzie 3

Właścicielką tego pełnego uroku ogrodu jest malarka i wielbicielka ogrodów – pani Joanna Sierko-Filipowska. W tym tajemniczym ogrodzie, pani Joanna uprawia wiele dzikich roślin, które są tutaj pełnoprawnymi mieszkańcami. Znad bukszpanowej obwódki wychyla się delikatna dzika marchew z koronkowymi kwiatostanami, a funkie rosną pospołu z żywokostem o fioletowych dzwonkowatych kwiatach. Przy wejściu do domu zachwyca urocza bylina – ślazówka turyngska (Lavatera thuringiaca), bliska krewna malwy. Kiedyś pani Joanna zobaczyła ją na Podlasiu przy polnej drodze i zebrała garść nasion. Teraz ślazówki wysiewają się w ogrodzie same, jak wiele innych roślin.

Po poprzednich właścicielach tej starej już działki, zachowało się niewiele roślin. Jedną z nich jest papierówka, a także dorodny jesion i świerki na froncie domu. Projektując ogród, pani Joanna zadbała o piękne obrazy, jakie malują rośliny. Najważniejszy jest widok z tarasu, podkreślany zwłaszcza zachodzącym słońcem. To miejsce podziwia się najczęściej, z tarasu prowadzą nawet małe osie widokowe gdzieś w głąb ogrodu.

Cała działka liczy około 1600 m kw. Wejście znajduje się od południowego wschodu. Na wprost niego stoi dom i garaż. Ogród składa się z dwóch części: niewielkiej frontowej, w stylu geometrycznym, oraz zasadniczej, naturalistycznej – zoczkiem wodnym i widocznym z tarasu placykiem wypoczynkowym.

Wiosną na tle zieleni przeważa kolor różowy. Kwitną rododendrony, rozłożysta krzewuszka, a także ogromna dzika róża, która parasolem gałęzi osłania placyk wypoczynkowy i róg budynku. Miejsce widoczne z tarasu pani Joanna nazywa swoim małym Giverny – nastrojem przypomina jej sławny ogród francuskiego malarza Claude'a Moneta.