Nowa Maja w ogrodzie

sezon 3 odcinek 35

Nowa Maja w ogrodzie 3

Państwo Adamczykowie mieszkają w Sobolach od początku lat 90tych. Wtedy to kupili działkę z drewnianym domem, który wyremontowali i wzbogacili o kilka swojskich akcentów. Położony za domem długi, rozległy teren doskonale nadaje się do przechadzek. Ogród, pełen zakamarków i bujnej roślinności, jest wyrazem fascynacji właściciela stylem sentymentalnym, modnym na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku.

Sobole to typowa wieś niedaleko Radzynia Podlaskiego. Ale jeden z tutejszych ogrodów do typowych na pewno nie należy. Z lotu ptaka ma kształt łezki i przypomina fragment parku z taflą stawu i gęstym okapem drzew. Skrywa on wiele sekretów.
Zygmunt i Eleonora Adamczykowie mieszkają w Sobolach od początku lat 90tych. Wtedy to kupili działkę z drewnianym domem, który wyremontowali i wzbogacili o kilka swojskich akcentów. Położony za domem długi, rozległy teren doskonale nadaje się do przechadzek, w których właścicielom wiernie towarzyszy pies o imieniu Kawa. Ogród, pełen zakamarków i bujnej roślinności, jest wyrazem fascynacji właściciela stylem sentymentalnym, modnym na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku.
Na początku nie było tu ogrodu – to miejsce traktowane było przez okolicznych mieszkańców jako niczyje, trafiały tu różne śmieci… A potem sam układ terenu podpowiedział wiele rozwiązań: na dole działki jest torf, teren łąkowy; z kolei u góry – piasek. Ogród dało się bardzo zróżnicować. Pomysłodawcą całości jest pan Zygmunt, który ma spore zacięcie artystyczne.
Ogród leży na niewielkiej pochyłości i ma około 5 tym m kw. Od południa, za bramą, mieści się podjazd, a dalej stoi potężny głaz – memoriał. Na lewo od wejścia stoi dom, a w południowo-zachodnim narożniku – kamienny tron. W tej pierwszej suchej, piaszczystej strefie znajduje się ogródek francuski, japońska brama tori oraz spory trawnik z dwoma klombami. Stąd biegną ścieżki do drugiej strefy, z żyzną, wilgotną ziemią. Tu znajduje się sztuczna ruina rotundy, miniaturowy Giewont z grotą, malowniczy staw oraz dwa małe zbiorniki z rybami i żółwiami. Do północnej granicy działki przylega rów opaskowy.