Nowa Maja w ogrodzie

sezon 3 odcinek 34

Nowa Maja w ogrodzie 3

Ogród, który dziś przedstawiamy, znajduje się w Szczyrku na stoku Skrzycznego, prawie 700 m npm. Świerkowe lasy, z niewielką domieszką buków i jodły, od wieków porastają tutejsze zbocza, a urządzenie na stromym stoku ogrodu to prawdziwe wyzwanie.
O tym, jak założyć utrzymać w takich warunkach zieleń, opowiada architekt krajobrazu Przemysław Janusz (pracownia Januszówka), autorem projektu ogrodu – nowoczesnego, a zarazem nawiązującego do górskiego krajobrazu. Projektant przyznaje, że te ogród nie był łatwy wyzwaniem: trzeba było stworzyć konstrukcje skomplikowane pod względem inżynierskim i połączyć to z plastyką i estetyką ogrodu, z zielenią. Trzeba było wszystko wyliczyć tak, by powstające gabiony utworzyły poziomy tarasów, a jednocześnie – by jeden z poziomów zgadzał się z poziomem tarasu domu. Jednocześnie niższy poziom musiał „łączyć się” z istniejącym wokół terenem. Ważne było też uwzględnienie rodzaju podłoża – bo na tym obszarze grunty są wysadzinowe, z kamieniem, łatwo obsuwające się, trudne do zdrenowania, z licznymi ciekami… wiele rzeczy ujawniało się dopiero podczas prac, a Przemek podkreśla, że z naturą nie należy walczyć, a z nią współdziałać i planować tak, by jednocześnie wszystko było funkcjonalne.
Działka liczy sobie 900 m kw. Brukowany kamiennymi płytami podjazd znajduje się od strony wschodniej. Na lewo od wjazdu wznosi się mur oporowy, podpierający skarpę obsadzoną krzewami, bylinami i trawami ozdobnymi. W zbocze wkomponowany jest drewniany dom z kamiennymi schodami. Wzdłuż jego północnej ściany biegnie balkon, od zachodu przechodzący w szeroki taras. Dzięki różnicy wysokości terenu, wychodzi się stąd wprost na mały trawnik przedzielony rzędem buków i kolejnym murkiem.
Gospodarze nie mieszkają tu na co dzień, dlatego ogród musiał być prosty w utrzymaniu. Większość działki zajmują rabaty urządzone na skarpach, jest też trochę trawnika. Teren podzielono na tarasy wsparte za pomocą tak zwanych gabionów – stalowych koszy wypełnionych kamieniami.